| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencje nie obejmą szerszego asortymentu artykułów

Preferencje nie obejmą szerszego asortymentu artykułów

Fiskus nie przewiduje objęcia preferencyjnym VAT szerszego asortymentu artykułów dziecięcych.


INTERPELACJA

W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 15) Ministerstwo Finansów stwierdziło, że brak jest uzasadnienia dla obniżania stawki VAT na artykuły dziecięce. Zgodnie z wyjaśnienia-mi resortu nawet aktualnie obowiązujące preferencje nie znajdują podstaw w przepisach unijnych. Jak poinformowało MF, w związku ze stosowaniem przez Polskę stawek obniżonych dla ubranek i obuwia dziecięcego Komisja Europejska wszczęła już wobec Polski postępowanie w sprawie naruszenia prawa wspólnotowego.

Zgodnie z obowiązujący- mi przepisami w odniesieniu do odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt (bez względu na symbol PKWiU) oraz pieluszek, wkładek do pieluch i podobnych artykułów sanitarnych dla niemowląt (PKWiU 21.22.12-30.10) stosuje się obniżoną stawkę VAT w wysokości 7 proc.

Oznacza to, że nie wszystkie artykuły dziecięce opodatkowane są 22-proc. stawką podstawową.

Dyrektywa 2006/112/WE Rady nie przewiduje ulg i odstępstw w zasadach opodatkowania podatkiem od towarów i usług artykułów dla dzieci. Państwa członkowskie mogą zastosować jedną lub dwie stawki obniżone, ale wyłącznie w odniesieniu do produktów wymienionych w załączniku III do tej Dyrektywy.

W załączniku tym nie zostały wymienione artykuły dla dzieci, co oznacza, że towary te powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »