| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Stosowanie różnych wycen majątku w celu nałożenia podatku od spadków i darowizn, zależnych od tego, czy mienie leży w państwie podatnika czy innym kraju UE, narusza prawo wspólnotowe.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku w sprawie Theodor Jäger przeciwko Finanzamt Kusel-Landstuhl wyjaśnił zasady wyceny majątku objętego spadkiem.

Według Trybunału przepisy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską sprzeciwiają się stosowaniu prawa państwa członkowskiego, które dla celów obliczenia podatku od spadku obejmującego majątek położony na terytorium tego państwa oraz majątek rolniczy i leśny położo- ny w innym państwie członkowskim, po pierwsze: przewidują, że majątek położony w innym państwie UE jest uwzględniany do wysokości jego wartości rynkowej, podczas gdy w przypadku takiego samego majątku położonego na terytorium kraju zastosowanie znajduje szczególna procedura wyceny, której wynik odpowiada przeciętnie jedynie 10-proc. wartości rynkowej tego majątku. Po drugie, ograniczają stosowanie kwoty wolnej od podatku przyznawanej ze względów przedmiotowych do majątków rolniczych i leśnych położonych na terytorium kraju oraz uwzględniają w ich przypadku pozostałą wartość tylko do wysokości 60 proc.

ETS wskazał, że ewentualne trudności występujące przy określaniu wartości majątku położonego na terytorium innego państwa członkowskiego zgodnie ze szczególną procedurą krajową nie mogą być wystarczające do uzasad- nienia istnienia przeszkód w swobodnym przepływie kapitału, jakie wynikają z przepisów krajowych, przewidujących także stosowanie również dwóch innych ulg podatkowych wyłącznie do majątku położonego na terytorium państwa członkowskiego (Niemiec).

Wyrok w sprawie C-256/06

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Więcej: www.taxsnews.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK