| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Dostosowanie przepisów podatkowych do terminologii używanej przez ustawę o funduszach inwestycyjnych
Kolejna zmiana ma charakter porządkowy. Od 1 stycznia 2005 r. brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. i art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. dostosowane zostało do terminologii stosowanej w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. nr 146, poz. 1546 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. nr 210, poz. 2135). Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów podatkowych, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Świadczenia nieodpłatne i częściowo nieodpłatne
Od 1 stycznia 2005 r. ustawodawca wprowadził znaczne zmiany w zakresie opodatkowania świadczeń otrzymanych nieodpłatnie bądź częściowo nieodpłatnie.
Dotychczas u.p.d.o.p. posługiwała się w art. 12 ust. 1 pkt 2 pojęciem przychodów w naturze, które nie było zdefiniowane. Od 1 stycznia w miejsce przychodów w naturze ustawodawca wprowadził pojęcie „nieodpłatnie otrzymanych rzeczy i praw”.
Druga ważna zmiana w tym zakresie polega na wprowadzeniu do u.p.d.o.p. możliwości powstania przychodów z tytułu otrzymania częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, jak również z tytułu otrzymania częściowo odpłatnych świadczeń. Oznacza to, że przychód będzie mógł zostać określony u podatnika, który nabywa rzecz lub prawo po cenie niższej niż rynkowa. Dotychczas u.p.d.o.p. przewidywała możliwość określenia dochodu jedynie u podmiotu, który zbywał rzecz bądź prawo poniżej wartości rynkowej.
ZAPAMIĘTAJ
W przypadku nabycia rzeczy bądź praw poniżej ceny rynkowej przychodem będzie różnica pomiędzy wartością rzeczy lub praw, ustalona na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku (z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania), a ceną, jaką podatnik zapłacił za nabyte rzeczy i prawa.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK