| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

• wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a u.p.d.o.f. (z tytułu świadczeń w naturze i innych świadczeń całkowicie nieodpłatnych) albo
• wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b u.p.d.o.f. (z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych), powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń
– pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych.
Także w tym przypadku suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje amortyzację niestanowiącą kosztów uzyskania przychodów.
Odpisy amortyzacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
Od 1 stycznia 2005 r. rozszerzono zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych – w przypadku gdy wydatki na nabycie składników majątku zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dotychczas – zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu – zakaz ten obejmował wyłącznie odpisy z tytułu zużycia środków trwałych. Od 1 stycznia 2005 r. dotyczy on odpisów z tytułu zużycia zarówno środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych – od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 23 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p.).
Nowe przepisy regulujące opodatkowanie częściowo nieodpłatne nabycie praw i rzeczy spowodowały konieczność zmian w regulacjach wyłączających z kosztów niektóre odpisy amortyzacyjne. W przypadku osób fizycznych, do końca 2004 r. do kosztów podatkowych nie zaliczało się także odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabycie to nie stanowiło przychodu w naturze. Przepis ten wywoływał jednak wątpliwości, ponieważ w u.p.d.o.f. brak jest definicji przychodu w naturze (art. 11 ust. 2 definiuje jedynie zasady ustalania wartości pieniężnej świadczeń w naturze – na podstawie cen rynkowych rzeczy i praw). Obecnie, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a u.p.d.o.f., do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK