| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Bony i paczki dla pracowników a koszty przedsiębiorstwa
Znaczna część firm stara się w jakiś sposób dodatkowo wynagrodzić swoich pracowników. Może to nastąpić w różnej formie – bądź wypłaty premii, bądź różnego rodzaju innych świadczeń, jak bony czy paczki (zwykle wydawane z okazji świąt).
Większość przedsiębiorstw preferuje to drugie rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można nieco zaoszczędzić na podatku płaconym przez pracowników oraz składkach na ubezpieczenia społeczne.
Bony i paczki finansowane z funduszu socjalnego
Zasady finansowania rzeczowych świadczeń świątecznych uzależnione są przede wszystkim od tego, czy w danym przedsiębiorstwie utworzony został fundusz świadczeń socjalnych. Przypomnijmy, że – co do zasady – fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mniejsze zakłady pracy mogą tworzyć fundusz socjalny dobrowolnie.
Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, którego wysokość określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 213, poz. 2081). Naliczany on jest w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jednak warto pamiętać, że wysokość odpisów na fundusz socjalny może być także kształtowana przez układ zbiorowy pracy bądź regulamin wynagradzania.
ZAPAMIĘTAJ
Wysokość przekazywanych świadczeń powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników. Taka zasada obowiązuje bowiem w stosunku do wszelkich świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego. Dokonywanie świadczeń w tej samej wysokości dla każdego z pracowników jest jednym z najczęściej występujących w praktyce błędów.
Przedsiębiorcy tworzący fundusz świadczeń socjalnych zwykle finansują okolicznościowe świadczenia z tego funduszu. Świadczenia te zwykle polegają na przekazywaniu pracownikom paczek bądź bonów towarowych.
Należy również pamiętać, że wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (w tym na zakup bonów i paczek świątecznych), nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Jest to oczywistą konsekwencją możliwości zaliczania do kosztów podatkowych odpisów tworzących fundusz socjalny. Zasady te dotyczą zarówno pracodawców będących osobami fizycznymi, jak i osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK