| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Na potrzeby VAT:
Jest to samochód posiadający homologację samochodu osobowego oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność
n – oznacza liczbę miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy
Definicja leasingu operacyjnego
Umowy leasingu uregulowane są w rozdziale 4a u.p.d.o.p. oraz 4a u.p.d.o.f. Przepisy w tym zakresie w obu ustawach są takie same.
Przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Jest to więc bardzo szeroka definicja.
Warto podkreślić, że ustawodawca nie posługuje się terminem leasingu operacyjnego. Jednak nazwa ta od dawna utrwaliła się w praktyce jako umowa leasingu, od przedmiotu której odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, a leasingobiorca zalicza raty do kosztów uzyskania przychodów. Definicja tego typu umowy zawarta jest w art. 17b ust. 1 u.p.d.o.p. (i odpowiadającemu mu art. 23b u.p.d.o.f.). W myśl tego przepisu opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
• została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta co najmniej na 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
• suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
ZAPAMIĘTAJ
Normatywny okres amortyzacji samochodów wynosi 60 miesięcy, co oznacza, że umowa leasingu operacyjnego musi być zawarta na okres nie krótszy niż 2 lata.
Sprzedaż przedmiotu leasingu operacyjnego
Spełnianie przez umowę warunków przewidzianych dla leasingu operacyjnego ma znaczenie nie tylko w trakcie trwania umowy, ale również przy sprzedaży przedmiotu umowy leasingobiorcy. Jeżeli umowa spełnia opisane wcześniej warunki i finansujący przenosi na korzystającego własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, będących przedmiotem tej umowy:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK