| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Samochód osobowy w leasingu
Podatnicy użytkujący na podstawie leasingu operacyjnego samochody osobowe mają czasem wątpliwości, czy powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu czy też mogą zaliczać wydatki na eksploatację samochodu w pełnej wysokości. Wynikają one z ogólnych zasad rozliczania wydatków na eksploatację samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika. W myśl tych zasad nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Jednak ustawodawca wyraźnie wyłączył od powyższych ograniczeń i obowiązku prowadzenia ewidencji samochody eksploatowane na podstawie umowy leasingu (w art. 16 ust. 3b u.p.d.o.p. i art. 23 ust. 3b u.p.d.o.f.).
Wydatki na eksploatację samochodu będącego przedmiotem leasingu nie są ograniczone limitem wynikającym z przebiegu kilometrów.
Należy jedynie pamiętać o ogólnym ograniczeniu dotyczącym samochodów osobowych, tzn. nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. W przypadku osób prawnych wymienioną wartość w euro przelicza się wg kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, natomiast w przypadku osób fizycznych przeliczenia tego dokonuje się według kursu sprzedaży walut ogłaszanego przez NBP (także z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia).
Ograniczenie to dotyczy również samochodów eksploatowanych na podstawie umów leasingu operacyjnego.
CO NA TO PRAKTYKA?
osobowego ma prawo do odliczenia 50% VAT wynikającego z faktury zakupu, przy czym kwota odliczenia nie może być wyższa niż 5000 zł. Warto podkreślić, że na mocy art. 86 ust. 7 ustawy o VAT prawo do analogicznego odliczenia przysługuje leasingobiorcom. W myśl tego przepisu, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu dotycząca jednego samochodu nie może jednak przekroczyć kwoty 5000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK