| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Świadczenia dla osób fizycznych podlegające zaliczeniu do kosztów w momencie wypłaty
W praktyce jedynie kwoty wypłacane osobom wykonującym obowiązki na zasadzie tzw. samozatrudnienia będą podlegać zaliczeniu na zasadach ogólnych, tzn. w momencie zarachowania. Osoby te bowiem są – przynajmniej z formalnego punktu widzenia – równoprawnymi przedsiębiorcami w stosunku do podmiotu, dla którego świadczą swoje usługi (wystawiają za ich świadczenie faktury VAT).
PRZYKŁAD
Konsultex spółka z o.o. zajmuje się usługami konsultingowymi w zakresie doradztwa inwestycyjnego i opinii ekonomicznych. W związku z prowadzoną działalnością współpracuje z wieloma osobami na podstawie różnego rodzaju umów. Część z nich jest pracownikami firmy, część wykonuje swoje zadania na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia, a jeszcze inni prowadzą własne firmy o podobnym zakresie i są jakby podwykonawcami zamówień zlecanych spółce Konsultex. Powstaje pytanie, w jaki sposób podstawa prawna współpracy wpływa na moment zaliczania wynikających z tych umów kwot do kosztów uzyskania przychodów?
1. Z panem Dariuszem K. spółka zawiera umowy o dzieło. Dotyczą one opracowania konkretnej opinii, która następnie po weryfikacji przekazywana jest klientowi. Termin płatności dla pana Dariusza K. – autora opinii – określany jest na miesiąc przekazania opinii klientowi. Jednak często termin ten nie jest dotrzymywany i wypłata następuje dopiero w miesiącu następnym.
W takiej sytuacji należy uznać, że spółka będzie mogła zaliczyć wynikające z umowy o dzieło kwoty dopiero w momencie ich wypłaty. Wypada podkreślić, że także przed 1 stycznia 2005 r. obowiązywały takie zasady zaliczania do kosztów wypłat z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia.
2. Także z panem Piotrem M. spółka zawiera umowy o dzieło. Również w tym przypadku dotyczą one opracowania konkretnej opinii, która następnie po weryfikacji przekazywana jest klientowi. Obowiązują również analogiczne terminy płatności. Jedyna różnica polega na tym, że pan Piotr M. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie wykonywanych umów.
Z formalnego punktu widzenia są to świadczenia wynikające z umowy zawartej między dwoma niezależnymi podmiotami gospodarczymi. W takim przypadku nie stosuje się opisanych wcześniej ograniczeń w możliwości zaliczania do kosztów niewypłaconych wynagrodzeń. Należy więc zastosować zasady ogólne określone w art. 15 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. W sytuacji gdy zarachowanie nie było możliwe, są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »