| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Należy zaznaczyć, że powyższe prawo do odliczenia przysługuje także podmiotom użytkującym samochody na mocy umów leasingu zawartych przed 1 maja 2004 r.
Do kosztów będzie oczywiście zaliczana rata netto oraz niepodlegający odliczeniu VAT od każdej z rat.
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów
Znaczna część gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej nie stanowi własności przedsiębiorstw, ale jest przedmiotem użytkowania wieczystego. Umową tego typu mogą być objęte grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (albo ich związków).
Zakres użytkowania wieczystego jest zbliżony do prawa własności. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać. Do oddania gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste stosujemy odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości. Warto zauważyć, że budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego stanowią własność użytkownika. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
Okres trwania umowy
Zwykle okres umowy użytkowania wieczystego wynosi 99 lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga tak długiego czasu, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na czterdzieści lat. W ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres – od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.
Wysokość opłat
W myśl art. 238 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 281, poz. 2783) wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną. Wysokość opłat określa art. 72 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 281, poz. 2782). Ustala się je według stawki procentowej liczonej od ceny nieruchomości gruntowej. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana. W przypadku typowo komercyjnych gruntów stawka wynosi 3%. Niższa stawka (1%) obowiązuje w przypadku nieruchomości gruntowych oddanych pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportowo-turystyczną. W przypadku gruntów wykorzystywanych na typowo niekomercyjne cele obowiązuje stawka 0,3% (np. cele obronności, działalność charytatywną, oświatową, naukową).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK