| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Opisana w pytaniu sytuacja oznacza, że budynek wykorzystywany jest w warunkach złych. Możliwe jest więc podwyższenie stawki amortyzacyjnej przy użyciu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Już od marca możliwe jest stosowanie podwyższonej stawki w wysokości:
• 2,5% x 1,4 = 3,5%.
Dla poszczególnych środków trwałych możemy stosować tylko jeden wybrany współczynnik, przez który mnoży się stawkę amortyzacyjną właściwą dla danego środka trwałego.
Indywidualne stawki amortyzacyjne
Drugą metodą przyspieszenia amortyzacji liniowej jest zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych w stosunku do używanych lub ulepszonych środków trwałych. Zasady ustalania tych stawek określone zostały w art. 16j u.p.d.o.p. i art. 22j u.p.d.o.f. Zgodnie z tymi przepisami, podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Ustawodawca ustanowił następujące minimalne okresy amortyzacji:
• dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji:
– 24 miesiące – gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł,
– 36 miesięcy – gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25 000 zł i nie przekracza 50 000 zł,
– 60 miesięcy – w pozostałych przypadkach,
• dla środków transportu, w tym samochodów osobowych – 30 miesięcy,
• dla budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych oraz budynków zastępczych – 36 miesięcy,
• dla pozostałych budynków (lokali) i budowli – 10 lat.
Środki trwałe inne niż budynki i budowle uznajemy za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 6 miesięcy. Budynki i budowle ustawodawca uznaje za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 60 miesięcy.
Aby można było uznać dany środek trwały za ulepszony, podatnik musi umieć udowodnić, że przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na jego ulepszenie stanowiły co najmniej 20% wartości początkowej. W przypadku budynków i budowli można je uznać za ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
PRZYKŁAD
Spółka nabyła w styczniu 2005 r. używany samochód osobowy. Samochód został wyprodukowany w 2003 r., ale z dowodu rejestracyjnego wynika, że pierwsza rejestracja tego pojazdu miała miejsce w październiku 2004 r. Czy spółka może zastosować indywidualną stawkę dla używanych środków trwałych?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK