| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Aby samochód mógł zostać uznany za używany, podatnik musi udowodnić, że przed nabyciem był on wykorzystywany przez 6 miesięcy. Samochód opisany w pytaniu był użytkowany tylko 3 miesiące. Nie może więc zostać uznany za używany. Data produkcji nie ma żadnego wpływu na to, czy dany środek trwały może zostać uznany za używany.
Podatnicy mogą również indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych. W takim przypadku dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, a w przypadku pozostałych inwestycji w obcych środkach trwałych okres amortyzacji ustala się według podanych wcześniej zasad dotyczących używanych i ulepszonych ruchomości.
PRZYKŁAD
Spółka wynajęła budynek na cele magazynowe. Umowa została zawarta na 5 lat. W wynajmowanym budynku spółka wydzieliła pomieszczenie dla ochrony. W tym celu konieczne było zbudowanie ścianek działowych oraz przerobienie instalacji elektrycznej i c.o. Koszty przebudowy wyniosły 20 000 zł. Czy spółka może zaliczyć poniesione wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów czy też musi je amortyzować?
Poniesione przez spółkę wydatki powinniśmy traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy amortyzować. Mimo że umowa została zawarta na 5 lat, minimalny okres amortyzacji wynosi w tym przypadku 10 lat. Oznacza to, że w formie odpisów amortyzacyjnych spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie połowę poniesionych wydatków. W interesie spółki jest, aby zagwarantować sobie w umowie odkupienie przez właściciela niezamortyzowanej części poniesionych wydatków.
Warto zwrócić uwagę na możliwość skrócenia okresu amortyzacji także w przypadku ulepszenia samochodu osobowego.
PRZYKŁAD
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła nowy samochód osobowy o wartości 19 000 zł. Nabywca zdecydował się na zamontowanie do nowego samochodu instalacji gazowej, alarmu oraz blokady skrzyni biegów. Łączna wartość dodatkowego wyposażenia wyniosła 4000 zł (netto). Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej?
W opisanej w pytaniu sytuacji samochód może zostać uznany za ulepszony (wydatki przekraczają 20% wartości początkowej). Ważne jest, aby poniesione wydatki zostały poniesione przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, wówczas możliwe jest zastosowanie 30-miesięcznego okresu amortyzacji, co w praktyce oznacza stawkę 40%.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK