| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Aby samochód mógł zostać uznany za używany, podatnik musi udowodnić, że przed nabyciem był on wykorzystywany przez 6 miesięcy. Samochód opisany w pytaniu był użytkowany tylko 3 miesiące. Nie może więc zostać uznany za używany. Data produkcji nie ma żadnego wpływu na to, czy dany środek trwały może zostać uznany za używany.
Podatnicy mogą również indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych. W takim przypadku dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, a w przypadku pozostałych inwestycji w obcych środkach trwałych okres amortyzacji ustala się według podanych wcześniej zasad dotyczących używanych i ulepszonych ruchomości.
PRZYKŁAD
Spółka wynajęła budynek na cele magazynowe. Umowa została zawarta na 5 lat. W wynajmowanym budynku spółka wydzieliła pomieszczenie dla ochrony. W tym celu konieczne było zbudowanie ścianek działowych oraz przerobienie instalacji elektrycznej i c.o. Koszty przebudowy wyniosły 20 000 zł. Czy spółka może zaliczyć poniesione wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów czy też musi je amortyzować?
Poniesione przez spółkę wydatki powinniśmy traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy amortyzować. Mimo że umowa została zawarta na 5 lat, minimalny okres amortyzacji wynosi w tym przypadku 10 lat. Oznacza to, że w formie odpisów amortyzacyjnych spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie połowę poniesionych wydatków. W interesie spółki jest, aby zagwarantować sobie w umowie odkupienie przez właściciela niezamortyzowanej części poniesionych wydatków.
Warto zwrócić uwagę na możliwość skrócenia okresu amortyzacji także w przypadku ulepszenia samochodu osobowego.
PRZYKŁAD
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła nowy samochód osobowy o wartości 19 000 zł. Nabywca zdecydował się na zamontowanie do nowego samochodu instalacji gazowej, alarmu oraz blokady skrzyni biegów. Łączna wartość dodatkowego wyposażenia wyniosła 4000 zł (netto). Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej?
W opisanej w pytaniu sytuacji samochód może zostać uznany za ulepszony (wydatki przekraczają 20% wartości początkowej). Ważne jest, aby poniesione wydatki zostały poniesione przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, wówczas możliwe jest zastosowanie 30-miesięcznego okresu amortyzacji, co w praktyce oznacza stawkę 40%.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »