| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Ponieważ czynności wykonywane przez pana Piotra M. związane są ze ściśle określonymi przychodami spółki Konsultex, wypłacane dla niego kwoty (będące kosztami spółki) powinny być przyporządkowywane odpowiedniego do okresu kiedy te przychody są osiągane.
3. Spółka Konsultex zatrudnia na podstawie umowy o pracę panią Barbarę Z. i panią Teresę L. Także do ich podstawowych obowiązków należy przygotowywanie różnego rodzaju opinii na rzecz klientów spółki.
Od 1 stycznia 2005 r. wynagrodzenie za pracę może być zaliczone do kosztów pracodawcy tylko w przypadku jego wypłaty bądź postawienia do dyspozycji pracownika.
Spółka może więc zaliczyć je do kosztów w momencie ich przelania na konto pracownika lub w momencie, w którym mógł on pobrać wynagrodzenie z kasy.
Nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne
Druga ważna dla pracodawców zmiana, która weszła w życie od 1 stycznia 2005 r., dotyczy zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 stycznia br. zarówno do u.p.d.o.p., jak i u.p.d.o.f. wprowadzono zapis, w myśl którego nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów nieopłaconych do ZUS składek, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 210, poz. 2135), w części finansowanej przez płatnika składek.
ZAPAMIĘTAJ
Część składek w ogóle nie podlega zaliczeniu do kosztów. Dotyczy to składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw – od nagród i premii wypłaconych w gotówce lub papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wartość początkowa środków trwałych i jej korekta
Bardzo ważna zmiana przepisów ustaw podatkowych związana jest z zasadami ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz korekty VAT dotyczącej środków trwałych.
Jak wiadomo – co do zasady – wartość początkowa ustalana jest na poziomie ceny netto (czyli bez VAT-u). Jednak zasada ta dotyczy jedynie podmiotów, w przypadku których wszystkie wykonywane usługi i sprzedawane towary podlegają opodatkowaniu VAT-em. Stosunkowo prosta sytuacja jest w przypadku podmiotów zwolnionych od VAT-u (bądź wykonujących jedynie czynności zwolnione) – w tym bowiem przypadku za wartość początkową środka trwałego przyjmuje się wartość brutto. Podatnikowi nie przysługuje bowiem w takim przypadku prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK