| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Wyjątkiem są zakupy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze względu na wartość nieprzekraczającą 3500 zł. W takim przypadku korekty dokonuje się jednorazowo na zasadach ogólnych.
PLUSY I MINUSY
+W przypadku zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze względu na wartość nieprzekraczającą 3500 zł, korekty dokonuje się jednorazowo na zasadach ogólnych.
W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, korekty podatnik dokonuje:
w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat,
w pozostałych przypadkach – w ciągu 5 kolejnych lat,
począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Należy zwrócić uwagę, że przepisy dotyczące korekt stosuje się odpowiednio, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Wszystkie korekty dokonuje się w deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K) składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.
Pamiętajmy, że zasady dokonywania korekt VAT dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych mają wpływ na przychody i koszty podatkowe, dlatego omówiliśmy je w tak szczegółowy sposób.
Gdyby ustawodawca nie zmienił od 1 stycznia 2005 r. przepisów, to korekta dotycząca środków trwałych powinna mieć wpływ na ich wartość początkową. Jeżeli w wyniku korekty okazuje się, że wartość podatku naliczonego podlegającego odliczeniu uległa zwiększeniu, to korekta powinna odpowiednio zmniejszyć wartość początkową środka trwałego o kwotę tej korekty – w przeciwnym razie zostałaby ona jednocześnie odliczona jako VAT naliczony i zaliczona do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Analogicznie, jeżeli w wyniku korekty wartość podatku naliczonego uległa zmniejszeniu, to powinna ona zwiększyć wartość początkową środka trwałego (inaczej podatnik byłby pozbawiony zarówno odliczenia tej kwoty od VAT należnego, jak i możliwości jej zaliczenia do kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »