| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Wskaźnik procentowy posiadanych przez udziałowców (akcjonariuszy) udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują tym udziałowcom (akcjonariuszom). Natomiast wartość funduszu udziałowego w spółdzielni lub kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części tego funduszu lub kapitału, jaka nie została na ten fundusz lub kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi członkom wobec tej spółdzielni lub udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Warto także zwrócić uwagę na definicję pożyczki, która w tym przypadku jest bardzo szeroka. Rozumie się przez nią każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy. Przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.
Nowe zasady ustalania kosztów przy działalności telekomunikacyjnej
Od 1 stycznia ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie specjalnego przepisu definiującego zakres kosztów uzyskania przychodów u przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie telekomunikacji.
W myśl art. 15 ust. 1q u.p.d.o.p. u przedsiębiorców telekomunikacyjnych kosztem uzyskania przychodów są koszty ustalone zgodnie z art. 15 ust. 1 (a więc określone na zasadach ogólnych), a także:
1) kwota dopłaty, o której mowa w art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. nr 171, poz. 1800; ost. zm. Dz.U. nr 273, poz. 2703),
2) kwota rocznej opłaty telekomunikacyjnej, o której mowa w art. 183 ustawy – Prawo telekomunikacyjne.
Zgodnie z art. 95 prawa telekomunikacyjnego, w pewnych przypadkach przedsiębiorcy wyznaczonemu w drodze konkursu przysługuje dopłata do kosztów świadczonych przez niego usług wchodzących w skład usługi powszechnej w przypadku ich nierentowności.
Natomiast w myśl art. 183 prawa telekomunikacyjnego przedsiębiorca telekomunikacyjny uiszcza roczną opłatę związaną z realizacją zadań w zakresie telekomunikacji przez organy administracji.
Wydaje się, że wprowadzony do u.p.d.o.p. zapis dotyczący możliwości zaliczenia do kosztów rocznej opłaty telekomunikacyjnej został wprowadzony do ustawy nieco na wszelki wypadek. Opłata ta spełnia bowiem wszystkie warunki kosztu określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Oznacza to, że nawet gdyby nie wprowadzono tego przepisu do ustawy, to roczne opłaty telekomunikacyjne mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK