| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek na podatek

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek na podatek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.


ZMIANA PRAWA

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw przyjętym wczoraj przez rząd, przedsiębiorca będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Dotyczy to jednak przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

Korzyścią z zawieszenia działalności będzie w zakresie prawa podatkowego zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek oraz składania deklaracji VAT (z ograniczeniami). W okresie zawieszenia podatnik nie będzie mógł jednak korzystać z amortyzacji.

- Wydaje się, że regulacja odnosząca się do instytucji zawieszenia działalności gospodarczej ma w szczególności na celu umożliwienie przedsiębiorcy podjęcie działań zmierzających do poprawy jego sytuacji finansowej - zauważa Marcin Grelecki, prawnik w Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Przedsiębiorca, który zawiesił prowadzoną działalność gospodarczą, będzie uprawniony tylko do uzyskiwania niektórych przychodów (a co do zasady nie może osiągać żadnych bieżących przychodów). Dlatego w ocenie eksperta zwolnienie go jako podatnika z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy przez okres zawieszenia wydaje się w pełni uzasadnione oraz stanowi warunek konieczny do tego, aby instytucja zawieszenia działalności w sposób właściwy realizowała przypisane jej zadania.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK