| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Senat pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o PIT rozszerzającej katalog wyłączeń z opodatkowania. Odszkodowania przyznane na podstawie ugód sądowych nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie nie obejmie natomiast odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód wynikających z zawartych umów.


Zmiana prawa


Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Senacki projekt ustawy zakłada rozszerzenie katalogu odszkodowań wolnych od podatku dochodowego o odszkodowania przyznane na podstawie ugody sądowej. Proponowana zmiana stanowi wykonanie obowiązku dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (sygn. akt AK SK 51/06). Przypomnijmy, że Trybunał stwierdził niezgodność art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody zawartej przed sądem.

- Nowelizacja przepisów doprowadzi moim zdaniem do zwiększenia liczby zawieranych ugód sądowych w zakresie wypłaty odszkodowań, co na pewno przyśpieszy i uprości wypłatę rekompensat - twierdzi Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

W ocenie Pawła Jabłonowskiego, zmiana przepisów ustawy o PIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowań wynikających z zawartych ugód sądowych zasługuje na pełną aprobatę.

- Miejmy nadzieję, że wprowadzenie zmiany zakończy dość nieekonomiczne z procesowego punktu widzenia praktyki podatników, którym zwyczajnie nie opłacało się zawierać ugód dotyczących wypłaty odszkodowania, bowiem te, nawet jeżeli przyznane były w formie ugody sądowej, stanowiły przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych - wskazuje ekspert.

Dorota Stawicka, starszy konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podyktowana jest zasadą równości wobec prawa wyrażoną w konstytucji.

- W obecnym stanie prawnym opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zasądzonych odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych ustaw, różni się w zależności od tego, czy sprawa sądowa zakończy się wyrokiem czy też ugodą sądową - podkreśla Dorota Stawicka. Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że różnica ta, w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jest o tyle istotna, iż odszkodowania wypłacone w ramach ugody sądowej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, natomiast odszkodowania przyznane wyrokiem sądowym mogą być wolne od podatku.

- Z uwagi na fakt, iż ugoda sądowa i wyrok, na gruncie przepisów postępowania cywilnego, są praktycznie tożsame, zróżnicowanie to nie powinno mieć miejsca - twierdzi Dorota Stawicka.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK