| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Zeznania roczne pracowników wielkopolskiej skarbówki mają być sprawdzane. Wcześniejsze kontrole wykazały bowiem, że urzędnicy korzystają z ulg, nie posiadając stosownej dokumentacji.


NOWOŚĆ

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przesłał pismo do wszystkich urzędów skarbowych województwa wielkopolskiego, w którym zwraca uwagę na konieczność kontroli zeznań podatkowych, składanych przez pracowników tych urzędów.

Według dyrektora poznańskiej izby w omawianym przypadku mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem, kiedy następuje swoisty zbieg kompetencji z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego. Naczelnik urzędu jest organem podatkowym, zatem może dokonać czynności sprawdzających w stosunku do złożonej przez podatnika (w tym również pracownika) deklaracji i rozliczenia rocznego. Może więc zwrócić się do pracownika będącego podatnikiem, dla którego jest on właściwym miejscowo i rzeczowo organem podatkowym, o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania od podatnika w określonym czasie wymaga przepis prawa w związku z wynikającą z rozliczenia rocznego ulgą podatkową.

W związku z tym każdy pracownik urzędu skarbowego powinien być traktowany na równi z innymi podatnikami.

- Niedopuszczalne jest pomijanie jakiejkolwiek osoby zaliczanej do grupy podatników wytypowanej do czynności sprawdzających. Jest to szczególnie istotne w świetle ustaleń, z których wynika, że zdarzają się przypadki nieprawidłowości w rozliczeniach pracowników organów skarbowych z budżetem państwa, np. brak faktur dokumentujących poniesienie wydatków stanowiących podstawę odliczeń - wskazuje dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Jednocześnie dodaje, że wydaje się bezsporne, że nie- objęcie czynnościami sprawdzającymi podatników z tego tylko powodu, że są pracownikami tego urzędu, jest niedopuszczalne. Z drugiej strony, naczelnik urzędu skarbowego jest pracodawcą i niedopuszczalne jest wymuszanie na pracownikach podległego sobie urzędu - nawet w sytuacji, gdy są oni równocześnie podatnikami - innych od pozostałych podatników warunków związanych ze złożeniem deklaracji lub rozliczeń podatkowych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK