| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Zeznania roczne pracowników wielkopolskiej skarbówki mają być sprawdzane. Wcześniejsze kontrole wykazały bowiem, że urzędnicy korzystają z ulg, nie posiadając stosownej dokumentacji.


NOWOŚĆ

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przesłał pismo do wszystkich urzędów skarbowych województwa wielkopolskiego, w którym zwraca uwagę na konieczność kontroli zeznań podatkowych, składanych przez pracowników tych urzędów.

Według dyrektora poznańskiej izby w omawianym przypadku mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem, kiedy następuje swoisty zbieg kompetencji z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego. Naczelnik urzędu jest organem podatkowym, zatem może dokonać czynności sprawdzających w stosunku do złożonej przez podatnika (w tym również pracownika) deklaracji i rozliczenia rocznego. Może więc zwrócić się do pracownika będącego podatnikiem, dla którego jest on właściwym miejscowo i rzeczowo organem podatkowym, o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania od podatnika w określonym czasie wymaga przepis prawa w związku z wynikającą z rozliczenia rocznego ulgą podatkową.

W związku z tym każdy pracownik urzędu skarbowego powinien być traktowany na równi z innymi podatnikami.

- Niedopuszczalne jest pomijanie jakiejkolwiek osoby zaliczanej do grupy podatników wytypowanej do czynności sprawdzających. Jest to szczególnie istotne w świetle ustaleń, z których wynika, że zdarzają się przypadki nieprawidłowości w rozliczeniach pracowników organów skarbowych z budżetem państwa, np. brak faktur dokumentujących poniesienie wydatków stanowiących podstawę odliczeń - wskazuje dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Jednocześnie dodaje, że wydaje się bezsporne, że nie- objęcie czynnościami sprawdzającymi podatników z tego tylko powodu, że są pracownikami tego urzędu, jest niedopuszczalne. Z drugiej strony, naczelnik urzędu skarbowego jest pracodawcą i niedopuszczalne jest wymuszanie na pracownikach podległego sobie urzędu - nawet w sytuacji, gdy są oni równocześnie podatnikami - innych od pozostałych podatników warunków związanych ze złożeniem deklaracji lub rozliczeń podatkowych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »