| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Platforma Obywatelska złożyła wczoraj w Sejmie projekt ustawy umożliwiający wprowadzenie abolicji podatkowej dla pracujących za granicą.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja zakłada wpro- wadzenie delegacji usta- wowej w przepisach Ordynacji podatkowej umożliwiającej ministrowi finansów wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku. Dotyczyłoby ono podatników, którzy na mocy ustawy o PIT, pomimo zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania, są zobowiązani do zapłacenia w Polsce podatku od dochodów uzyskanych za granicą, które zostały tam opodatkowane. W tym celu zaproponowano wprowadzenie nowego par. 1b w art. 22 Ordynacji podatkowej.

Wprowadzany przepis stanowi jedynie delegację dla ministra finansów do wydania odpowiedniego rozporządzenia.

Swój projekt dotyczący abolicji złożyła też Lewica i Demokraci. Premier Donald Tusk oświadczył, że nieważne jest, kto składa projekt, najważniejsze, aby skutecznie ochronić Polaków przed skutkami podwójnego opodatkowania. Zapowiedział też, że najlepsze rozwiązanie zostanie wprowadzone jeszcze w tym roku.

Propozycja PO daje możliwość objęcia zaniechaniem poboru podatku wszystkich Polaków pracujących w krajach, z którymi Polska zawarła umowy przewidujące niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Ważne!

Abolicja objęłaby podatników uzyskujących dochody w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą stosowanie metody proporcjonalnego odliczenia

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »