| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatkowy zamęt w szkoleniach

Podatkowy zamęt w szkoleniach

Szefowie firm szkoleniowych i pracodawcy łapią się ze zdziwienia za głowę. Takiego zamieszania związanego z podatkami nigdy wcześniej nie doświadczyli. Czekają na wyjaśnienie resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita".

- Coraz częściej odbieramy telefony od przedsiębiorców z pytaniem, czy dysponujemy akredytacją oświatową, by szkolić dorosłych - mówi Piotr Grzechowiak, prezes Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku. - Ludziom się wydaje, że to rodzaj certyfikatu, jaki firma szkoleniowa powinna zdobyć w kuratorium oświaty i wychowania. Ale w rzeczywistości akredytacji udziela się nie na prowadzenie działalności szkoleniowej, lecz na określony, pojedynczy projekt, np. kurs przysposobienia zawodowego. I ona jest dobrowolna, a nie obowiązkowa - dodaje Piotr Grzechowiak.


Tajemnicze słowo akredytacja stało się ważne, gdy w zeszłym roku niektóre urzędy skarbowe zaczęły się domagać, by koszty szkoleń organizowanych przez przedsiębiorstwa stały się przychodem pracownika i by pracodawca naliczał pracownikowi za nie podatek.


Urzędy powołują się przy tym na rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r. nr 31, poz. 216). Podkreślają, że jeśli firmy szkoleniowe (nazywane w rozporządzeniu organizatorami szkolenia) nie mają akredytacji MEN, opłata za szkolenie stanowi opodatkowany przychód pracownika. Takiej zasady trzyma się Urząd Skarbowy w Warszawie, choć n.p. urząd lubelski ma inne zdanie.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK