| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprawozdania z audytu wewnętrznego

Sprawozdania z audytu wewnętrznego

305 jednostek sektora finansów publicznych ma obowiązek przekazać do Ministerstwa Finansów sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego za 2004 r., a 374 jednostki tego sektora powinny wypełnić i przesłać kwestionariusz kontroli finansowej - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Realizując zadania w zakresie koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego, główny inspektor audytu wewnętrznego zwrócił się do jednostek sektora finansów publicznych o przesłanie informacji na temat kontroli i audytu w tych jednostkach. Zgodnie z art. 28a ust. 1 oraz art. 35a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1998 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 z późn. zm.), kierownik jednostki tego sektora jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie kontroli finansowej. Opracowanie i wdrożenie konkretnych procedur w tym zakresie należy więc do kierownika. Główny inspektor audytu wewnętrznego w celu poprawy funkcjonowania systemu kontroli finansowej i audytu wewnętrznego gromadzi, przetwarza i analizuje informacje o realizacji przepisów w zakresie kontroli finansowej i audytu wewnętrznego. W związku z tym GIAW zwrócił się do kierowników 374 jednostek sektora finansów publicznych o wypełnienie i przesłanie do Ministerstwa Finansów kwestionariusza kontroli finansowej w tych jednostkach.

– Analiza informacji przekazanych przez kierowników jednostek w odpowiedzi na ubiegłoroczny kwestionariusz wskazuje, że system kontroli finansowej został wdrożony i funkcjonuje zgodnie ze standardami. Nadal jednak występują pewne stany i zjawiska, w szczególności w obszarze środowiska kontroli oraz zarządzania ryzykiem, w których można osiągnąć lepsze rezultaty – podkreślił Augustyn Kubik, główny inspektor audytu wewnętrznego. Ponadto w celu ujednolicenia formy i zakresu informacji przekazywanych w sprawozdaniu z wykonania planu audytu za 2004 r., GIAW przekazał do 305 jednostek sektora finansów publicznych wzór sprawozdania z wykonania planu audytu wewnętrznego. Wzór ten przekazano również jednostkom nieobjętym obowiązkiem raportowania wobec MF w celu wykorzystania przez audytora wewnętrznego przy sporządzaniu i syntetycznym przedstawianiu kierownikowi jednostki sprawozdania z wykonania planu audytu za 2004 r.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK