| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprawozdania z audytu wewnętrznego

Sprawozdania z audytu wewnętrznego

305 jednostek sektora finansów publicznych ma obowiązek przekazać do Ministerstwa Finansów sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego za 2004 r., a 374 jednostki tego sektora powinny wypełnić i przesłać kwestionariusz kontroli finansowej - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Realizując zadania w zakresie koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego, główny inspektor audytu wewnętrznego zwrócił się do jednostek sektora finansów publicznych o przesłanie informacji na temat kontroli i audytu w tych jednostkach. Zgodnie z art. 28a ust. 1 oraz art. 35a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1998 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 z późn. zm.), kierownik jednostki tego sektora jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie kontroli finansowej. Opracowanie i wdrożenie konkretnych procedur w tym zakresie należy więc do kierownika. Główny inspektor audytu wewnętrznego w celu poprawy funkcjonowania systemu kontroli finansowej i audytu wewnętrznego gromadzi, przetwarza i analizuje informacje o realizacji przepisów w zakresie kontroli finansowej i audytu wewnętrznego. W związku z tym GIAW zwrócił się do kierowników 374 jednostek sektora finansów publicznych o wypełnienie i przesłanie do Ministerstwa Finansów kwestionariusza kontroli finansowej w tych jednostkach.

– Analiza informacji przekazanych przez kierowników jednostek w odpowiedzi na ubiegłoroczny kwestionariusz wskazuje, że system kontroli finansowej został wdrożony i funkcjonuje zgodnie ze standardami. Nadal jednak występują pewne stany i zjawiska, w szczególności w obszarze środowiska kontroli oraz zarządzania ryzykiem, w których można osiągnąć lepsze rezultaty – podkreślił Augustyn Kubik, główny inspektor audytu wewnętrznego. Ponadto w celu ujednolicenia formy i zakresu informacji przekazywanych w sprawozdaniu z wykonania planu audytu za 2004 r., GIAW przekazał do 305 jednostek sektora finansów publicznych wzór sprawozdania z wykonania planu audytu wewnętrznego. Wzór ten przekazano również jednostkom nieobjętym obowiązkiem raportowania wobec MF w celu wykorzystania przez audytora wewnętrznego przy sporządzaniu i syntetycznym przedstawianiu kierownikowi jednostki sprawozdania z wykonania planu audytu za 2004 r.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Łojewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK