| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki giełdowe powinny zmieniać audytora co siedem lat

Spółki giełdowe powinny zmieniać audytora co siedem lat

Po siedmiu latach spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską. Wymaga tego kodeks dobrych praktyk.


Od tego roku walne spółki giełdowe przynajmniej raz na siedem lat obrotowych muszą zmienić podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego. Takie zalecenie pojawiło się w nowych zasadach ładu korporacyjnego - Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW, które obowiązują od 1 stycznia 2008 r. To bardziej rygorystyczny wymóg niż ten, który zawarty jest w 43 Dyrektywie. Dyrektywa nie wymaga rotacji samych firm audytorskich.

Problemy mogą powstać, jeżeli zagraniczna jednostka dominująca narzuci wybór firmy audytorskiej całej grupie na okres dłuższy niż siedem lat, na co pozwalają jej europejskie przepisy. Wtedy spółka należąca do grupy, notowana na polskiej giełdzie, po upływie siedmiu lat nie będzie mogła spełnić wymagań wynikających z zasad ładu korporacyjnego.

Jarosław Dac, dyrektor w Dziale Audytu firmy Ernst & Young, uważa, że w takiej sytuacji, aby z jednej strony spółka była w stanie spełnić nowe wymogi ładu korporacyjnego, a z drugiej wymogi zagranicznego podmiotu dominującego będzie musiała zatrudnić dwie firmy audytorskie.

- Trudno dziwić się stanowisku audytorów spółek-matek. Jeżeli ponosi się za coś odpowiedzialność, to prace wykonuje się samemu. Oczywiście wszystko jest możliwe, ale związane z tym koszty są zbyt wysokie - twierdzi nasz rozmówca. Ekspert dodaje również, że teoretycznie możliwe jest, aby giełdowe sprawozdanie finansowe było badane przez jedną firmę audytorską, natomiast pakiet konsolidacyjny dla podmiotu dominującego badany przez inną firmę audytorską. W praktyce takie rozwiązanie jest bardzo uciążliwe - koszty to nie tylko wydatki na audytora, ale również koszty pracownicze.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK