| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyliczenie skutków podwyżki ulgi prorodzinnej w postaci ubytku dochodów w gminach będzie możliwe we wrześniu 2008 r.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 217) wypowiedziało się w sprawie skutków podwyższenia ulgi rodzinnej dla budżetów gmin. Jak wskazano w interpelacji, nowelizacja ustawy o PIT podwyższająca kwotę ulgi rodzinnej ze 120 zł do 1145,08 zł na każde dziecko zagraża samodzielności finansowej gmin.

Resort finansów nie podziela tych obaw. Wyjaśnił, że prognoza wpływów z tytułu PIT na 2008 rok uwzględnia skutki wprowadzonych na ten rok zmian systemowych, w tym m.in. zwiększenia kwo- ty ulgi rodzinnej (podwyższona ulga obowiązuje od 2007 roku, ale ze skutkami w 2008 rok ze względu na jej odliczanie w rozliczeniu rocznym). Ministerstwo szacuje, że podwyżka spowoduje skutek dla sektora finansów publicznych w wysokości 7,108 mld zł. Ponieważ udział samorządów we wpływach z PIT wynosić będzie 48,34 proc., ubytek w dochodach samorządów wyniesie około 3,436 mld zł. Resort wskazał jednocześnie, że planowana na 2008 rok kwota wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych po uwzględnieniu m.in. ulgi rodzinnej, stanowiąca podstawę do naliczenia udziałów we wpływach z PIT dla samorządów w porównaniu z analogiczną kwotą na 2007 rok, jest wyższa o 8 proc.

Ministerstwo nie ma możliwości oszacowania skutków finansowych ulgi dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, gdyż nie dysponuje danymi w zakresie m.in. liczby dzieci w poszczególnych gminach, na które przysługuje ulga i których rodzice mogą skorzystać z odliczenia. Szczegółowe wyliczenie skutków ubytku dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT w gminach w związku ze zwiększoną ulgą będzie możliwe we wrześniu 2008 r. po otrzymaniu wstępnych danych o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazanych w rocznym zeznaniu podatkowym za 2007 rok.

3,4 mld zł wyniesie ubytek w dochodach samorządów po podwyższeniu ulgi prorodzinnej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK