| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

Klub LiD chce, by podatnik mógł oddać 2, a nie jak dotychczas, 1 procent swego podatku na cele charytatywne. Projekt w tej sprawie trafił niedawno do marszałka Sejmu.

Jak powiedział w poniedziałek autor projektu Witold Gintowt- Dziewałtowski, zwiększenie kwoty, którą można oddać na cel charytatywny, ma związek m.in. z wprowadzeniem dwa lata temu ulg podatkowych, w tym ulgi prorodzinnej, w związku z czym maleje podstawa wyliczenia podatku.


Według Gintowt-Dziewałtowskiego, o ile w ubiegłym roku łączna kwota wynikająca z przekazania 1 proc. podatku wyniosła łącznie około 50 mln zł, w tym roku, suma ta prawdopodobnie wyniesie 20-30 mln zł.


"Stąd te 2 procent, żeby jakoś zrekompensować ten dochód organizacjom pozarządowym" - powiedział poseł.


Według autora projektu, proponowane zmiany mają naprawić też błąd, jaki powstał w wyniku przyjęcia w listopadzie 2006 roku, nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która m.in. określa zasady przekazywania 1 procent podatku.


Jak tłumaczył Gintowt-Dziewałtowski, nowelizacja miała ułatwić podatnikom, zwłaszcza ludziom starszym, przekazywanie środków na cele charytatywne. W wyniku zmian jednak, w nowym prawie znalazł się m.in. zapis, że podatnik może przekazać 1 procent swego podatku jedynie na rzecz jednej organizacji charytatywnej, a nie np. na pomoc konkretnej osobie lub na określone przedsięwzięcie.


Projekt LiD wprowadza więc możliwość wsparcia także określonych osób lub przedsięwzięć. Jak podkreślił Gintowt-Dziewałtowski, jest to ważne choćby ze względu na to, że w Polsce organizuje się wiele akcji zbiórki pieniędzy, np. na leczenie ciężko chorych dzieci.


Według niego, brak możliwości wskazania osoby lub przedsięwzięcia, na które przekazane zostaną pieniądze z podatku, spowodowało zmniejszenie zainteresowania Polaków korzystaniem z tej możliwości.


"Przyznam się, że wcale mnie to nie dziwi, ja też inaczej reaguję, jak mam przekazać pieniądze na jakiś cel określony, niż na jakieś niewiadomo co" - zaznaczył poseł.


Według niego, zwiększenie kwoty, którą można przekazać na cel charytatywny, z 1 do 2 procent podatku, powinno kosztować budżet kilkadziesiąt milionów złotych.


Gintowt-Dziewałtowski podkreślił, że dostał w ostatnim czasie bardzo wiele próśb o zmianę prawa dotyczącego 1 proc. podatku. Jak dodał, proponowane zmiany popierają wszystkie organizacje pozarządowe. Według niego, potrzebę nowelizacji prawa w tym zakresie rozumieją też posłowie PO i PSL.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK