| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy uldze meldunkowej liczy się data zameldowania

Przy uldze meldunkowej liczy się data zameldowania

Skorzystanie z ulgi meldunkowej uzależnione jest od faktycznego okresu zameldowania.


ORZECZENIE

Zapadł kolejny, korzystny dla podatników wyrok dotyczący ulgi meldunkowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wczoraj interpretację, którą w imieniu ministra finansów wydał dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy byli zameldowani w budynku lub lokalu mieszkalnym, przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

- Ustawodawca postawił tylko jeden wymóg. Organ podatkowy nie może być więc bardziej restrykcyjny niż ustawodawca - stwierdził sędzia, uzasadniając wyrok. A zatem zameldowanie może być oderwane od posiadania lokalu lub prawa do lokalu. Nie ma także znaczenia fakt, że zwolnienie w PIT weszło w życie 1 stycznia 2007 r.

Skarżący, który był kilka lat zameldowany w lokalu mieszkalnym, w 2007 roku nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i w tym samym roku sprzedał mieszkanie. Zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację, czy w takiej sytuacji korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT.

Pełnomocnik ministra finansów argumentował, że ulga ma zastosowanie do nabycia nieruchomości po 1 stycznia 2007 r. Okres 12 miesięcy - zdaniem ministra - należy liczyć od dnia nabycia lokalu mieszkalnego lub budynku. Do okresu zameldowania nie należy wliczać okresu przed dniem nabycia. Argumentacji tej nie podzielił jednak sąd.

Wcześniej inne sądy administracyjne - m.in. WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 330/07) - również orzekały na korzyść podatników, tak jak WSA w Warszawie.

Sygn. akt III SA/Wa 1992/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK