| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbówka zapowiada protest

Skarbówka zapowiada protest

Jeśli rząd nie podejmie rozmów o reformie i podwyżce wynagrodzeń w administracji skarbowej, czekają nas blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych. Takie działania zapowiadają związki zawodowe skarbowców.


NOWOŚĆ

Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność wystosowała pismo do ministra finansów Jacka Rostowskiego, w którym żąda pilnego podjęcia prac i rozmów nad sytuacją w administracji skarbowej.

Resort finansów na początku stycznia obiecał skarbowcom, że przedstawi dokładne rozliczenie podziału kwoty 205 mln zł przeznaczonych na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku. Niestety, do dziś takich zestawień urzędnicy nie dostali. Mimo próśb, nie otrzymali także informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej.

- Mamy przesłanki do podejrzeń, że podwyżki te dokonane zostaną kosztem pracowników aparatu skarbowego będących członkami korpusu służby cywilnej - obawiają się pracownicy fiskusa. W związku z tym po raz kolejny proszą Ministerstwo Finansów o niezwłoczne przedstawienie tych danych oraz szczegółowych informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń dla celników w 2008 roku i latach następnych.

Jeśli analizy ministerialne potwierdzą, że fundusze na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej pochodzić będą ze środków przeznaczonych uprzednio na podwyżki płac w administracji podatkowej, urzędnicy zapowiadają podjęcie zgodnych z prawem działań protestacyjnych mogących w konsekwencji ograniczyć wpływy budżetowe generowane przez aparat skarbowy.

- Skoro nie odnoszą skutku nasze apele o należyte trak- towanie służb podatkowych, może to wreszcie uświadomi rządzącym, że to nie wpływy z cła stanowią większość dochodów budżetowych, lecz dochody podatkowe pobierane i kontrolowane przez członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w służbach skarbowych i służbie celnej, stanowiące ponad 92,5 proc. podatkowych i niepodatkowych wpływów budżetowych ogółem - tłumaczą skarbowcy.

Dodają, że jeżeli trzeba będzie dać temu wyraz poprzez blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych - tak się stanie. Urzędnicy twierdzą, że zostali do takich działań zmuszeni.

Związki zawodowe pracowników skarbowych wystosowały także pismo do premiera Donalda Tuska. Domagają się w nim natychmiastowego spotkania z umocowanym przedstawicielem rządu, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat realiza- cji podwyżek dla funkcjona-riuszy celnych. Skarbowcy dali czas premierowi na odpowiedź do końca dnia - 12 lutego. Jeśli odpowiedzi nie będzie, urzędnicy podejmą dzia- łania protestacyjne w urzędach zatrudniających członków korpusu służby cywilnej, w tym także w służbach skarbowych.

- Ponieważ, jako członkowie korpusu służby cywilnej, nie możemy prowadzić strajku, w przypadku braku reakcji na niniejsze pismo w terminie wskazanym wyżej, zwrócimy się do ogólnopolskich związków zawodowych o podjęcie ogólnopolskiej akcji strajkowej mającej charakter solidarnościowy - dodają urzędnicy w rozmowie z GP.

ZATRUDNIENIE I PŁACE W SKARBÓWCE

Dziś w administracji skarbowej zatrudnionych jest około 64 tys. osób, w tym około 14,5 tys. w cle. Średnia płaca to około 3200-3400 zł brutto.

205 mln zł resort finansów przeznaczy na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »