| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rejestracja spółek cywilnych. NIP

Rejestracja spółek cywilnych. NIP

Spółka cywilna ma obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o zmianie w składzie wspólników. Do zgłoszenia aktualizacyjnego należy dołączyć m.in. aneks do umowy spółki.

Do dwuosobowej spółki cywilnej we wrześniu 2004 r. dołączył kolejny wspólnik. Ponieważ pociągnęło to za sobą zmianę umowy spółki, w tym jej nazwy, podatnicy zapytali urząd skarbowy, czy w zgłoszeniu NIP powinny być zamieszczone imiona i nazwiska wspólników spółki cywilnej.

W odpowiedzi (pismo z 30 grudnia 2004 r. nr OR/005-0007/04) organ podatkowy przypomniał, że na mocy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają m.in. spółki cywilne, które otrzymują numery identyfikacji podatkowej (NIP). Zgodnie z tą ustawą podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Jak zauważa organ podatkowy, z uwagi na to, że stan danych znajdujących się w ewidencji podatników powinien odzwierciedlać rzeczywistość, podatnik o każdej zmianie musi zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku NIP-2 wraz z dołączonym załącznikiem NIP-D.

Taki obowiązek ciąży też na spółce cywilnej, m.in. w przypadku zmiany w składzie wspólników. Na druku NIP-D (w poz. B) dołączonym do zgłoszenia aktualizacyjnego należy podać m.in. dane wspólnika przystępującego do spółki. W szczególności należy podać datę jego przystąpienia do spółki, imię i nazwisko wspólnika, jego numer identyfikacji podatkowej oraz adres zamieszkania. Ponadto podatnik zobowiązany jest dołączyć do zgłoszenia aktualizacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w tym m.in. aneks do umowy spółki.

Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK