| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Praca w biurze rachunkowym bez uprawnień

Praca w biurze rachunkowym bez uprawnień

Od 10 sierpnia 2014 roku wejdą w życie ułatwienia w dostępie do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W biurach rachunkowych będą mogły pracować osoby bez żadnych uprawnień, wystarczy, że będą miały pełną zdolność do czynności prawnych i przedstawią zaświadczenie o niekaralności.

Tego dnia wchodzi w życie opublikowana właśnie ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Wprowadzane zmiany mają na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i zwiększenie ilości osób wykonujących ten zawód. Obowiązujące aktualnie zasady dostępu do zawodu stanowią naturalne ograniczenie.

Łatwy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Prowadzenie ksiąg bez certyfikatu

Obecnie biura muszą zatrudniać osobę z certyfikatem księgowego albo z tytułem doradcy podatkowego bądź biegłego rewidenta. Po wejściu w życie nowych przepisów certyfikat nie będzie już wydawany. Absolwent, który dotychczas musiał przejść 3-letnią praktykę zanim otrzymał certyfikat, teraz od razu po ukończeniu studiów będzie mógł zostać księgowym, dzięki temu łatwiej będzie mógł dostać się na rynek pracy.

Czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie karana za ściśle określone przestępstwa. Do katalogu tych przestępstw zaliczyć można: przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości (m.in. za prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom ustawy lub podawanie w tych księgach nierzetelnych danych).

Należy zaznaczyć, iż w odniesieniu do głównych księgowych jednostek sektora finansów publicznych nadal jednak będzie miał zastosowanie wymóg posiadania certyfikatu księgowego lub świadectwa kwalifikacyjnego.

Wprowadzenie tych zmian ma pozwolić na przejęcie przez rynek procesu weryfikacji księgowych pracujących w outsourcingu. Przewiduje się że w przyszłości, na wzór niektórych innych krajów Unii Europejskiej, funkcję obecnego certyfikatu księgowego przejmą poświadczenia wydawane przez instytucje funkcjonujące na rynku.

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych

W ustawie o rachunkowości pozostanie natomiast definicja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tak jak dotychczas będzie to działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (m.in. obejmująca dokonywanie zapisów w ewidencji i sporządzanie sprawozdań finansowych). Osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w dalszym ciągu będą miały obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną w tym zakresie działalnością.

Takich wymogów nie będzie natomiast przy prowadzeniu niektórych czynności doradztwa podatkowego, tj. ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz przy sporządzaniu zeznań i deklaracji. Obowiązku wykupienia polisy nie będą miały jednak tylko osoby bez uprawnień. Natomiast doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni oraz biegli rewidenci nadal będą musieli się ubezpieczać. Oprócz tego zachowają uprawnienia zastrzeżone wyłącznie dla nich. Będą więc mogli udzielać na zlecenie porad, opinii i wyjaśnień na temat obowiązków podatkowych i celnych oraz egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Tylko oni też (z wyjątkiem biegłych rewidentów) będą mogli reprezentować podatników czy płatników w postępowaniach przed organami i sądami administracyjnymi.

Podyskutuj o tym z innymi księgowymi na naszym forum


Autor: Magdalena Warchoł

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK