| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Funkcjonalność Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów ma zostać udostępniona 18 sierpnia 2014 r. Od tej daty za pośrednictwem Portalu podatnicy będą mogli załatwiać sprawy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Uruchomieniu Portalu Podatkowego wiąże się ze zmianami w prawie. 10 czerwca Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego, dzięki któremu możliwe będzie załatwienie pierwszych spraw podatkowych z jego wykorzystaniem.

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w przepisie ustawy – Ordynacja podatkowa, tj. art. 3f § 4 ustawy, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje spraw, które mogą być załatwione z wykorzystaniem Portalu Podatkowego, mając na względzie potrzebę stopniowego upowszechniania elektroniczne formy kontaktów z organami podatkowymi oraz charakter spraw.

Portal podatkowy - innowacyjny system MF


Ważne!

Portal Podatkowy, w rozumieniu ustawy – Ordynacja podatkowa, to system teleinformatyczny administracji podatkowej służący do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami, a także ich następcami prawnymi oraz osobami trzecimi.


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu finansów, co zostało uwzględnione w projektowanym rozporządzeniu, począwszy od 18 sierpnia 2014 r. poprzez Portal Podatkowy będzie możliwe:

- składanie deklaracji w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a także wnoszenie podań w sprawach tych podatków wraz z załącznikiem,

- składanie deklaracji w sprawach dotyczących podatku od spadków i darowizn wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie podstawy opodatkowania oraz wnoszenie podań w sprawach tego podatku wraz z załącznikami,

- doręczanie pism organów podatkowych w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

W przypadku wnoszenia podań będzie istniała możliwość załączenia do podania, jako załącznika, dowodu zapłaty obowiązkowej opłaty skarbowej.

Reorganizacja urzędów i portal podatkowy 2014/2015

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Portal Podatkowy zostanie zbudowany przez firmę Sygnity, która udostępni funkcjonalność Portalu w dniu 18 sierpnia 2014 r. Termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia jest więc zdeterminowany terminem udostępnienia funkcjonalności Portalu.

Podstawowym warunkiem korzystania z Portalu przez osobę fizyczną będzie uzyskanie statusu użytkownika. W tym celu podatnik będzie musiał złożyć oświadczenie, w którym zaakceptuje regulamin i wyrazi zgodę na przetwarzanie danych. Uwierzytelni to podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Niezbędnym elementem będzie podanie adresu poczty elektronicznej do wymiany informacji podatkowych w ramach korzystania z Portalu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK