| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie od 2015 r. uregulowania zobowiązania w naturze - jakie będą skutki dla przedsiębiorców

Opodatkowanie od 2015 r. uregulowania zobowiązania w naturze - jakie będą skutki dla przedsiębiorców

Na gruncie obecnego brzmienia ustawy o CIT, kwestia regulowania zobowiązań w formie przekazania rzeczy lub praw majątkowych budzi wątpliwości i jest przyczyną sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami.

Organy podatkowe – a za nimi również część sądów administracyjnych – wskazują, że przeniesienie własności rzeczy lub praw w celu uregulowania zobowiązania (np. z tytułu dywidendy, umorzenia udziałów, uregulowania pożyczki itp.) powinno być traktowane jako odpłatne zbycie. Z drugiej jednak strony, podatnicy – i niektóre sądy administracyjne – argumentują, że przekazanie takie powinno być traktowane jako neutralne podatkowo. Po stronie wypłacającej spółki, nie powstaje bowiem jakiekolwiek przysporzenie majątkowe. Dodatkowo, utożsamianie rzeczowego regulowania zobowiązań z „odpłatnym zbyciem” oznaczałoby nieuzasadnione różnicowanie skutków podatkowych w zależności od formy wypłaty świadczenia.

Z praktycznego punktu widzenia, regulowanie zobowiązań w naturze jest często dogodne dla podatnika, zwłaszcza, gdy nie posiada on płynnych środków pieniężnych ani nie ma możliwości szybkiego upłynnienia własnych aktywów. Może być też wykorzystywane w ramach operacji restrukturyzacyjnych – przykładowo, uregulowanie zobowiązania wobec udziałowca poprzez przekazanie akcji lub udziałów spółek będących własnością dłużnika pozwala na proste i szybkie „spłaszczenie” struktury udziałowej. Mając jednak na uwadze powyższe kontrowersje, podatnik rozważający dokonanie takiej operacji (do końca 2014 r.) powinien uprzednio wystąpić o interpretację indywidualną, a jeśli będzie ona negatywna – zaskarżyć ją do sądu administracyjnego.

Możliwości bezpodatkowego uregulowania zobowiązania w naturze mają jednak zniknąć po 1 stycznia 2015 r. Ministerstwo Finansów zawarło bowiem w rządowym projekcie nowelizacji ustaw o CIT i o PIT propozycje zapisów, zmierzających do wyraźnego potraktowania omawianej operacji jako odpłatnego zbycia przekazywanych aktywów. Ministerstwo uznaje przy tym, że nowelizacja ma mieć charakter „doprecyzowujący” istniejące regulacje.

Zmiany w zakresie opodatkowania spółek kontrolowanych

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Po wejściu w życie nowelizacji, w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania (np. z tytułu pożyczki, kredytu, dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów lub akcji), przychodem dłużnika będzie wysokość zobowiązania uregulowanego przez niego w następstwie takiego świadczenia. Jeśli jednak wartość rynkowa przekazywanego świadczenia niepieniężnego okaże się wyższa, wówczas przychód będzie określany w tej wyższej wysokości. „Odpowiednio” będą również stosowane przepisy dotyczące możliwości określenia przychodu przez organ podatkowy w drodze doszacowania.

Po stronie wierzyciela, otrzymującego świadczenie niepieniężne, podstawą do określenia kosztów uzyskania przychodu (z tytułu zbycia przedmiotu świadczenia czy też za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych) ma być wartość należności uregulowanej w naturze przez dłużnika. Jeśli więc dłużnik w ramach uregulowania zobowiązania przeniesie rzecz lub prawo o wyższej wartości, dojść może do podwójnego opodatkowania nadwyżki wartości rynkowej świadczenia nad wartością zobowiązania. Jak dotąd, projektodawca nie odniósł się do tego zagadnienia.

Podatnicy rozważający regulowanie w naturze swoich zobowiązań powinni więc przeprowadzić taką operację do końca 2014 r. – rekomendowane jest przy tym rozważenie wszczęcia procedury interpretacyjnej w celu uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia na poziomie sądu administracyjnego.

Uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro od 2015 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Monika Ławnicka, doradca podatkowy, menedżer w Accreo

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »