REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych
Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwają prace nad rządowym projekt ustawy nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa sus). Projekt zakłada istotne zmiany w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych, w tym m.in. zmiany zasad dotyczących opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od cywilnoprawnych umów zlecenia oraz wprowadzenie oskładkowania wynagrodzenia członków Rad Nadzorczych.

Ustawa zmieniająca ustawę sus znajduje się obecnie na etapie dalszych prac po pierwszym czytaniu w komisjach. Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uchwalenia przedmiotowej nowelizacji w projektowanym kształcie, a także istotne znaczenie przewidywanych zmian, już teraz przekazujemy Państwu informacje dotyczące zmian w oskładkowaniu wynagrodzeń członków Rad Nadzorczych.

Autopromocja

Obecnie członkowie Rad Nadzorczych, mający miejsce zamieszkanie w Polsce, z tytułu członkostwa w Radzie podlegają obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zgodnie z projektowaną zmianą przepisów, wynagrodzenie członków Rad Nadzorczych (także tych nie posiadających miejsca zamieszkania w Polsce) będzie podlegało obowiązkowo także składkom na ubezpieczenia społeczne. Składki te będą naliczane od kwot rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, niezależnie od posiadania przez członka Rady Nadzorczej innego tytułu do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

Konsekwencją wprowadzenia tej zmiany będzie zmniejszenie wypłat netto dla członków Rad Nadzorczych oraz wzrost kosztów wynagrodzeń po stronie Spółek akcyjnych oraz tych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których została ustanowiona Rada.

Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zagranicznych członków Rad Nadzorczych pochodzących z krajów UE, EOG oraz Szwajcarii, a także tych krajów, z którymi Polska zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym, uniknięcie obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce od wypłacanych im wynagrodzeń będzie możliwe wyłącznie po przedstawieniu certyfikatu potwierdzającego ich podleganie zagranicznemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Uzyskanie takiego certyfikatu może jednak oznaczać potencjalną konieczność oskładkowania wynagrodzenia członka Rady Nadzorczej za granicą.

Polecamy: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Nowelizacja przewiduje, iż zmiany wejdą w życie od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia ustawy. Ze względu na dość krótki okres vacatio legis, już teraz chętnie pomożemy Państwu przygotować się do projektowanych zmian tak, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na Państwa działalność.


Ponad 80 proc. badanych menedżerów wskazuje, że Rada Nadzorcza powinna widzieć firmę w szerokiej perspektywie i dbać o jej wartość – wynika z badania Deloitte „Kompetencje Przywódcze Nowych Liderów”

Dowiedz się, czy Twoje kompetencje przywódcze są wystarczające, aby podołać przyszłym wyzwaniom biznesowym http://www.deloitte.com/pl/kompetencje

Zobacz także: Webcast: Kompetencje przywódcze członków rad nadzorczych - jak je rozwijać w obliczu nowych wyzwań regulacyjnych?

Kontakt:

Joanna Świerzyńska
Dyrektor | Global Employer Services
e-mail: jswierzynska@deloittece.com
tel. +48 660 761 649

Aldona Szady-Ślaska
Tax Manager | Global Employer Services
e-mail: aszady@deloittece.com,
tel. +48 692 942 217

Przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA