| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Hipoteka i zastaw skarbowy – zmiany od 2015 roku

Hipoteka i zastaw skarbowy – zmiany od 2015 roku

Istotnym elementem nowelizacji Ordynacji podatkowej (projekt z 9 lipca 2014 r.) jest likwidacja wpływu hipoteki oraz zastawu skarbowego na bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zmiana w tym zakresie podyktowana jest koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 2013 r. (SK 40/12).

W stanie prawnym obowiązującym do dnia wydania powołanego orzeczenia, zobowiązania zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym nie podlegały przedawnieniu. Trybunał zakwestionował zgodność przepisu przewidującego brak takiego przedawnienia z art. 64 ust. 2 Konstytucji. Skutkiem tego, w projekcie przewidziano uchylenie odpowiedniego przepisu art. 70 § 8.

Nie oznacza to jednak, że po stwierdzeniu przedawnienia nie będzie można zaspokoić się z przedmiotu zabezpieczonego hipoteką lub zastawem. Projektodawca (Minister Finansów) dodał bowiem jednocześnie nowy art. 59a stanowiący, iż przedawnienie tak zabezpieczonego zobowiązania nie narusza uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z hipoteki lub zastawu. Dla potrzeb zaspokojenia przewidziano ustawową fikcję, iż mimo przedawnienia przyjmuje się, że zobowiązanie nie wygasło.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zmiany dotknęły również funkcjonowanie rejestrów zastawów skarbowych. Wraz z wejściem w życie nowelizacji zostanie zlikwidowany dualizm rejestrów zastawów skarbowych, poprzez stworzenie jednego Rejestru Zastawów Skarbowych w miejsce rejestrów prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych oraz rejestru centralnego.

Nowy rejestr prowadzony ma być w formie elektronicznej i udostępniany każdorazowo zainteresowanym stronom, z zastrzeżeniem informacji dotyczących osoby zobowiązanej. Jest to warty odnotowania postęp i ułatwienie w stosunku do zasad obowiązujących dotychczas.

Omawiane zmiany mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 r.

Jedynie przepisy dotyczące Rejestru Zastawów Skarbowych mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2017 r. Zmiany dotyczące Rejestru Zastawów Skarbowych wymagają stworzenia ram technicznych i organizacyjnych w celu przygotowania się administracji podatkowej do funkcjonowania Rejestru.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw

Bartłomiej Kurant, Młodszy Konsultant Podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »