| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o VAT, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty i co gorsza dużą niepewność rozliczeń - uważa Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC.

Od 1 stycznia 2015 r., a więc za niecałe pół roku, resort finansów planuje wprowadzić zupełnie nowe regulacje w zakresie odliczania VAT. Chodzi o tzw. „pre-współczynnik”, który określałby (procentowo) sposób alokacji każdego zakupu związanego z działalnością podlegającą VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

W działalności prawie każdego przedsiębiorcy pojawiają się transakcje pozostające poza zakresem VAT (np. otrzymywane dywidendy, kary umowne, odszkodowania, zbycie wierzytelności własnych, przeniesienie części biznesu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Dotychczas, w dużej mierze podatnicy byli uprawnieni do odliczania VAT w całości od zakupów związanych z działalnością podlegającą i niepodlegającą opodatkowaniu VAT – nawet jeżeli realizowali wskazane wyżej transakcje – takie podejście potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 października  2011 r. (I FPS 9/10).

Proponowana nowelizacja ma na celu ograniczenie tej możliwości. Poza jednak samym ograniczeniem zakresu odliczenia VAT, nowe przepisy wprowadzą dodatkowe, znaczne utrudnienia dla biznesu, gdyż kluczową kwestią będzie sposób wyliczenia pre-współczynnika oraz jego przełożenie na systemy finansowo-księgowe.

Podatki 2015 - komplet

Ministerstwo Finansów zakłada w tym zakresie dość dużą swobodę zarówno dla podatników, jak i dla organów podatkowych przewidując, że nie wprowadzi konkretnych przepisów bezpośrednio regulujących zasady i sposób kalkulacji pre-współczynnika, jak również definicji czynności pozostających poza zakresem VAT. To podatnik będzie musiał określić sposób kalkulacji pre-współczynnika, który najlepiej odpowiadać będzie „specyfice” jego działalności.

Takie podejście do regulacji prawno-podatkowych będzie z pewnością źródłem wielu sporów z organami podatkowymi. Do pewnego stopnia ograniczeniem całkowitej swobody oceny dla organów podatkowych sposobu kalkulacji pre-współczynnika będzie możliwość potwierdzenia przyjętej przez podatnika metodologii z właściwym dla podatnika urzędem skarbowym. Problem jednak tkwi w terminach, gdyż planowane od 1 stycznia 2015 r. wejście w życie omawianych przepisów oznacza, że przedsiębiorcy nie zdążą od razu potwierdzić przyjętej metodologii kalkulacji pre-współczynnika z urzędem skarbowym, a to oznacza znaczną niepewność w ich rozliczeniach podatkowych w początkowym okresie obowiązywania nowych regulacji.

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Ministerstwo Finansów powinno rozważyć taki sposób wprowadzenia regulacji – szczególnie tak nowatorskich – aby nie powodować niepotrzebnych zakłóceń dla funkcjonowania biznesu tym bardziej, że i tak dostosowanie się do planowanych zmian będą dla przedsiębiorców kosztowne.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Komplet żółtych książek – Prawo Pracy i ZUS 2015

Autor: Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK