| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o VAT, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty i co gorsza dużą niepewność rozliczeń - uważa Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC.

Od 1 stycznia 2015 r., a więc za niecałe pół roku, resort finansów planuje wprowadzić zupełnie nowe regulacje w zakresie odliczania VAT. Chodzi o tzw. „pre-współczynnik”, który określałby (procentowo) sposób alokacji każdego zakupu związanego z działalnością podlegającą VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

W działalności prawie każdego przedsiębiorcy pojawiają się transakcje pozostające poza zakresem VAT (np. otrzymywane dywidendy, kary umowne, odszkodowania, zbycie wierzytelności własnych, przeniesienie części biznesu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Dotychczas, w dużej mierze podatnicy byli uprawnieni do odliczania VAT w całości od zakupów związanych z działalnością podlegającą i niepodlegającą opodatkowaniu VAT – nawet jeżeli realizowali wskazane wyżej transakcje – takie podejście potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 października  2011 r. (I FPS 9/10).

Proponowana nowelizacja ma na celu ograniczenie tej możliwości. Poza jednak samym ograniczeniem zakresu odliczenia VAT, nowe przepisy wprowadzą dodatkowe, znaczne utrudnienia dla biznesu, gdyż kluczową kwestią będzie sposób wyliczenia pre-współczynnika oraz jego przełożenie na systemy finansowo-księgowe.

Podatki 2015 - komplet

Ministerstwo Finansów zakłada w tym zakresie dość dużą swobodę zarówno dla podatników, jak i dla organów podatkowych przewidując, że nie wprowadzi konkretnych przepisów bezpośrednio regulujących zasady i sposób kalkulacji pre-współczynnika, jak również definicji czynności pozostających poza zakresem VAT. To podatnik będzie musiał określić sposób kalkulacji pre-współczynnika, który najlepiej odpowiadać będzie „specyfice” jego działalności.

Takie podejście do regulacji prawno-podatkowych będzie z pewnością źródłem wielu sporów z organami podatkowymi. Do pewnego stopnia ograniczeniem całkowitej swobody oceny dla organów podatkowych sposobu kalkulacji pre-współczynnika będzie możliwość potwierdzenia przyjętej przez podatnika metodologii z właściwym dla podatnika urzędem skarbowym. Problem jednak tkwi w terminach, gdyż planowane od 1 stycznia 2015 r. wejście w życie omawianych przepisów oznacza, że przedsiębiorcy nie zdążą od razu potwierdzić przyjętej metodologii kalkulacji pre-współczynnika z urzędem skarbowym, a to oznacza znaczną niepewność w ich rozliczeniach podatkowych w początkowym okresie obowiązywania nowych regulacji.

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Ministerstwo Finansów powinno rozważyć taki sposób wprowadzenia regulacji – szczególnie tak nowatorskich – aby nie powodować niepotrzebnych zakłóceń dla funkcjonowania biznesu tym bardziej, że i tak dostosowanie się do planowanych zmian będą dla przedsiębiorców kosztowne.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Komplet żółtych książek – Prawo Pracy i ZUS 2015

Autor: Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK