| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Standard XML dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych

Standard XML dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać ujednolicona forma elektroniczna w postaci plików o formacie strukturalnym (standard XML) ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w której przedsiębiorcy będą obowiązani przekazywać dane na żądanie organu podatkowego - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw.

Nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać dla dużych firm od 1 stycznia 2016 r. Jak zapowiada resort finansów, w celu lepszego przygotowania do wprowadzanej zmiany małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dodatkowo proponuje się dla tych przedsiębiorców wprowadzenie fakultatywności przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym w okresie 2 lat (od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.). Oznacza to, że od 2018 r. każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Każdy podmiot prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów informatycznych będzie zobowiązany do przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym.

Najważniejszą korzyścią wynikającą ze zmiany ma być dostęp do danych w formacie łatwym do analizy, ułatwienie dla wewnętrznych i zewnętrznych audytorów, brak wydruków papierowych, szybsza kontrola, znaczny stopień automatyzacji. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, zmniejszy to też koszty funkcjonowania administracji podatkowej, doprowadzi również do poprawy relacji między administracją i jej klientami.

Program wdrożenia proponowanych zmian kosztować ma około 55 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie stosownych aplikacji dla organów podatkowych i szkolenia urzędników.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK