| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Portal podatkowy – rodzaje spraw, które będzie można za jego pomocą załatwić

Portal podatkowy – rodzaje spraw, które będzie można za jego pomocą załatwić

Resort finansów pracuje nad rozporządzeniem, określającym rodzaje spraw, które mogą być załatwiane za pomocą portalu podatkowego. Chodzi o możliwość składania deklaracji i pism z zakresu karty podatkowej, pcc i podatku od spadków i darowizn.

Przez portal podatkowy rozumie się (…) system teleinformatyczny administracji podatkowej służący do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami, a także ich następcami prawnymi oraz osobami trzecimi, w szczególności do wnoszenia podań, składania deklaracji oraz doręczania pism organów podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej – czytamy w art. 3 pkt 14 Ordynacji podatkowej.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Z pośrednictwem Portalu podatkowego, zgodnie z projektem rozporządzenia, można będzie już od 18 sierpnia 2014 r.:

- składać deklaracje w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a także wnosić podania w sprawach tych podatków wraz załącznikami,

- składać deklaracje w sprawach dotyczących podatku od spadków i darowizn wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie podstawy opodatkowania oraz wnoszenie podań w sprawach tego podatku wraz z załącznikami,

- doręczać pisma organów podatkowych w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Rozporządzenie stanowi wykonanie ustawowego upoważnienia zawartego w Ordynacji podatkowej. Zgodnie z treścią Ordynacji, Minister wyda rozporządzenie, mając na względzie usprawnienie pracy urzędów i obsługi podatników, płatników, inkasentów, ich następców prawnych oraz osób trzecich. Mając na uwadze to, co czytamy w zamieszczonym pod projektem rozporządzenia uzasadnieniu, usługi na portalu podatkowym będą udostępniane stopniowo. Oznacza to, że po wydaniu ww. rozporządzenia można spodziewać się w niedługim czasie rozpoczęcia prac nad kolejnymi aktami wykonawczymi, które dodadzą kolejne sprawy (z innych podatków: PIT, CIT, VAT i inne) do wymienionego już katalogu.

Osoba fizyczna, która założy sobie konto na Portalu podatkowym będzie miała m.in. możliwość (oprócz składania ww. deklaracji i pism) wglądu do swojej „teczki podatnika”, w której gromadzone będą deklaracje, podania, decyzje i postanowienia dotyczące tej osoby.

Dostęp do konta podatnika będą też mogły mieć inne osoby (np. pełnomocnicy, płatnicy, inkasenci) o ile podatnik ich do tego upoważni.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego

Zgodnie z projektem, rozporządzenie ma wejść w życie dnia 18 sierpnia 2014 r.

Grzegorz Grzesik

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK