| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Portal podatkowy – rodzaje spraw, które będzie można za jego pomocą załatwić

Portal podatkowy – rodzaje spraw, które będzie można za jego pomocą załatwić

Resort finansów pracuje nad rozporządzeniem, określającym rodzaje spraw, które mogą być załatwiane za pomocą portalu podatkowego. Chodzi o możliwość składania deklaracji i pism z zakresu karty podatkowej, pcc i podatku od spadków i darowizn.

Przez portal podatkowy rozumie się (…) system teleinformatyczny administracji podatkowej służący do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami, a także ich następcami prawnymi oraz osobami trzecimi, w szczególności do wnoszenia podań, składania deklaracji oraz doręczania pism organów podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej – czytamy w art. 3 pkt 14 Ordynacji podatkowej.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Z pośrednictwem Portalu podatkowego, zgodnie z projektem rozporządzenia, można będzie już od 18 sierpnia 2014 r.:

- składać deklaracje w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a także wnosić podania w sprawach tych podatków wraz załącznikami,

- składać deklaracje w sprawach dotyczących podatku od spadków i darowizn wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie podstawy opodatkowania oraz wnoszenie podań w sprawach tego podatku wraz z załącznikami,

- doręczać pisma organów podatkowych w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Rozporządzenie stanowi wykonanie ustawowego upoważnienia zawartego w Ordynacji podatkowej. Zgodnie z treścią Ordynacji, Minister wyda rozporządzenie, mając na względzie usprawnienie pracy urzędów i obsługi podatników, płatników, inkasentów, ich następców prawnych oraz osób trzecich. Mając na uwadze to, co czytamy w zamieszczonym pod projektem rozporządzenia uzasadnieniu, usługi na portalu podatkowym będą udostępniane stopniowo. Oznacza to, że po wydaniu ww. rozporządzenia można spodziewać się w niedługim czasie rozpoczęcia prac nad kolejnymi aktami wykonawczymi, które dodadzą kolejne sprawy (z innych podatków: PIT, CIT, VAT i inne) do wymienionego już katalogu.

Osoba fizyczna, która założy sobie konto na Portalu podatkowym będzie miała m.in. możliwość (oprócz składania ww. deklaracji i pism) wglądu do swojej „teczki podatnika”, w której gromadzone będą deklaracje, podania, decyzje i postanowienia dotyczące tej osoby.

Dostęp do konta podatnika będą też mogły mieć inne osoby (np. pełnomocnicy, płatnicy, inkasenci) o ile podatnik ich do tego upoważni.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego

Zgodnie z projektem, rozporządzenie ma wejść w życie dnia 18 sierpnia 2014 r.

Grzegorz Grzesik

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK