| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga prorodzinna trudna do rozliczenia

Ulga prorodzinna trudna do rozliczenia

Najwięcej pytań podczas wczorajszego internetowego czatu dotyczyło ulgi prorodzinnej i rozliczania dochodów zagranicznych.


Ulga na dzieci w zeznaniu za 2009 r.

 

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

W zeznaniu za 2007 rok ulga prorodzinna jest odliczana po raz pierwszy. Nie dziwi więc, że duża część pytań związana była ze sposobem oraz warunkami jej odliczania w zeznaniu rocznym. Z tego tytułu rodzice mogą odliczyć od podatku kwotę 1145,08 zł na każde dziecko.

Jednym z warunków odliczenia jest nieosiąganie dochodów przez dziecko, które nie ukończyło 25 lat życia i uczy się w szkole lub studiuje. Jednak uzyskiwanie pewnych dochodów przez takie dziecko nie pozbawia ulgi prorodzinnej rodziców. Dziecko może uzyskać dochody wolne od podatku (np. alimenty od swojego ojca, stypendium socjalne lub naukowe), rentę rodzinną po zmarłym rodzicu lub dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2007 roku była to kwota 3015 zł).

Nie straci prawa do ulgi rodzic, którego studiujące 23-letnie dziecko uzyska w 2007 roku z umowy zlecenie 1220 zł i otrzymuje alimenty od ojca w kwocie 360 zł miesięcznie oraz comiesięczne stypendium socjalne w kwocie 300 zł.

Tematem pytań był także wpływ dochodów uzyskiwanych przez małoletnie dzieci na rozliczenie roczne rodziców.

Niektóre dochody dzieci małoletnich łączy się z dochodami rodziców, a następnie opodatkowuje według skali podatkowej. Dotyczy to dochodów z: rent krajowych i zagranicznych, najmu lub dzierżawy, praw majątkowych. Jednak nie wszystkie dochody będą mogły być połączone z dochodami rodziców.

Dzieci małoletnie, które uzyskają dochody z pracy, stypendiów i przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku będą musiały rozliczyć je samodzielnie w zeznaniu rocznym. Będzie tak w przypadku, gdy dziecko uzyska dochód np. grając w filmie jako statysta. Zazwyczaj praca taka jest wykonywana na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wobec tego dziecko musi dokonać indywidualnego rozliczenia rocznego, w którym wykaże uzyskane dochody. Przy czym na rodzicach spoczywa obowiązek wypełnienia i złożenia rocznego PIT za małoletnie dziecko.

Zeznanie należy wypełnić na imię i nazwisko dziecka, ale w jego imieniu podpisują się rodzice jako przedstawiciele ustawowi. Gdy zeznanie w imieniu dziecka składane jest po raz pierwszy, rodzice składają dla niego także zgłoszenie identyfikacyjne NIP.

Wątek, który przewijał się w pytaniach internautów, dotyczył też rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.

O obowiązku złożenia zeznania rocznego w Polsce przy zarobkach zagranicznych decyduje to, w jakim państwie Polak uzyskuje dochody i jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje Polskę z danym państwem.

W przypadku metody wyłączenia z progresją (np. dochody uzyskane w Anglii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii) nie istnieje obowiązek składania zeznania, pod warunkiem że w Polsce nie mieliśmy dochodów opodatkowanych PIT. Gdy takie dochody uzyskaliśmy, powinniśmy złożyć zeznanie, ale dochody zagraniczne byłyby zwolnione z podatku, a jedynie służyły do obliczenia tzw. stopy procentowanej.

Przy metodzie proporcjonalnego odliczenia (np. dochody z Austrii, Holandii, Danii, USA) istnieje obowiązek złożenia zeznania rocznego i rozliczenia dochodów zagranicznych.

BOGDAN ŚWIĄDER

Aktualizacja: 03.03.2010

Autor:

Źródło:

GP
Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2014-02-05 13:45 Zgłoś

Widzę, że wiele osób zwyczajnie nie wie jak powinna być rozliczana ulga prorodzinna. Ulgę tę można odliczyć, gdy posiadamy dziecko małoletnie lub uczące się, które nie ukończyło 25 roku życia. Jeśli dziecko uzyska dochody wyższe niż 3091 zł rocznie, wtedy ta ulga się nie należy.

avatar Fiona Maphona

2013-07-14 18:44 Zgłoś

Zastosowanie ulgi na dziecko jest niemożliwe jeżeli – w odpowiednim roku podatkowym – dziecko osiągnęło dochody przekraczające 3.089 zł rocznie (idzie tylko o dwa rodzaje dochodów, w tym dochody opodatkowane na zasadach ogólnych). Jeżeli dziecko osiągnęło dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (według skali), to ocena, czy podana powyżej granica została przekroczona, zależy od dochodów pomniejszonych o dopuszczalne odliczenia, które zmniejszają podstawę opodatkowania (np. wydatki internetowe, potrącalne darowizny itd.). to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 19 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Ol 734/11).

avatar

2012-02-24 19:05 Zgłoś

Tak, możesz odliczyć ulgę na syna, bo jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Syn musi się sam rozliczyć w PIT-37, z US dostanie zwrot pobranej zaliczki.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem Infor.pl »