| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

Wizytę szefa rządu maleńkiego Liechtensteinu w Niemczech media zapewne odnotowałyby tylko zdawkowo, gdyby nie afera podatkowa i związana z nią wymiana oskarżeń między obu krajami.

Teraz Otmar Hasler może być pewien, że gdy w spotka się z kanclerz Angelą Merkel, o jego wizycie będzie głośno w Niemczech, w całej Europie i na innych kontynentach.


Liechtenstein jest w Berlinie na cenzurowanym jako "raj podatkowy" umożliwiający wielu Niemcom bezpieczne "zaparkowanie" pieniędzy poza zasięgiem rodzimego fiskusa. W Niemczech prowadzone są właśnie w tej sprawie setki postępowań. Szef Poczty Niemieckiej Klaus Zumwinkel, który korzystał z "gościnności finansowej" Liechtensteinu, musiał już podać się do dymisji.


Premier Otmar Hasler odpierał w środę na łamach "Financial Timesa" niemieckie zarzuty, twierdząc, że niemiecka afera podatkowa jest sprawa samych Niemców, a oskarżenia pod adresem Liechtensteinu są "zupełnie nie na miejscu".


Książę Alois, następca tronu w Liechtensteinie, posunął się nawet nieco dalej, uznając za "afront" rozpętanie afery podatkowej na kilka dni przed wizytą premiera Haslera w Berlinie.


"Niemcy nie rozwiążą w ten sposób problemu ze swoimi podatnikami" - uważa książę i radzi Berlinowi, by zainwestował w nowy system podatkowy, zamiast wydawać miliony na informacje, których przydatność jest, od strony formalnoprawnej, co najmniej wątpliwa.


Książę Alois nawiązał w ten sposób do faktu, że służby niemieckie zapłaciły podobno byłemu pracownikowi jednego z banków w Liechtensteinie ponad 4 miliony euro za dane o niemieckich pieniądzach w tym księstwie.


Liechtenstein bardzo poważnie podchodzi do tajemnicy bankowej i nie zamierza iść na rękę Niemcom, ścigającym swoich "podatkowych grzeszników". Władze księstwa dobrze wiedzą także, iż mają bardzo wiele do stracenia - w dosłownym, finansowym sensie, gdyby za sprawą afery podatkowej w Niemczech klienci zaczęli tracić zaufanie do jego banków.


Gazeta "Handelsblatt" informuje w środę, że Liechtenstein zwrócił się już do kilku niemieckich kancelarii prawniczych i wybitnych prawników o ekspertyzę w sprawie legalności zakupu informacji o grzesznikach podatkowych.


Z kolei niemiecki resort finansów zarzuca księstwu "oferowanie warunków, umożliwiających cudzoziemcom unikanie płacenia podatków w swoich krajach bez większego ryzyka" - tak przynajmniej wynika z resortowego dokumentu, który "przeciekł" do kilku niemieckich gazet.


Kanclerz Niemiec Angela Merkel i minister finansów Peer Steinbrueck będą nalegać na Otmara Haslera o zapewnienie przez Liechtenstein większej przejrzystości w transgranicznych sprawach podatkowych.


Liechtenstein tradycyjnie już reaguje na takie postulaty powołaniem się na wysiłki, jakich nie szczędzi w ostatnich latach, by zwalczać pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terroryzmu oraz korupcję. Natomiast podatki, to dla Vaduz zupełnie inna sprawa, a kupowanie przez niemiecki wywiad BND informacji wykradzionych z jednego z banków w Liechtensteinie - to dopiero prawdziwy skandal...

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »