| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > KPP popiera wprowadzenie podatku liniowego

KPP popiera wprowadzenie podatku liniowego

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera zapowiadane przez rząd wprowadzenie do końca kadencji podatku liniowego - powiedział w niedzielę PAP ekspert KPP Adam Ambrozik. Jego zdaniem, uprościłoby to system podatkowy.

W niedzielę sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Sławomir Nowak przedstawił na konferencji podsumowującej sto dni rządu dokument "Strategiczny plan rządzenia". Zapowiedział m.in., że do końca kadencji rząd chce wprowadzić prorodzinny podatek liniowy (z kwotą wolną od podatku i ulgą na dzieci). Nie powiedział, jaka byłaby stawka podatku.


"Wprowadzenie podatku liniowego pozwoliłoby uprościć system podatkowy i ograniczyć szarą strefę. Można się także spodziewać wzrostu dochodów budżetu państwa, ponieważ ujawniłyby się dochody dotychczas ukrywane" - powiedział Ambrozik.


Według niego, wysokość stawki ma drugorzędne znaczenie, bo najważniejsze jest uproszczenie systemu. Jednak wprowadzenie podatku liniowego nie może oznaczać wzrostu podatku, więc stawka nie może być wyższa, niż 19 proc.


Ambrozik pochwalił też zapowiadane przez premiera Donalda Tuska uproszczenie działalności gospodarczej i zmniejszanie obciążeń fiskalnych. Jednak - jak zaznaczył - rząd powinien przedstawić konkretne rozwiązania. "Zmniejszenie poszczególnych opłat będzie miało znaczenie drugorzędne. Najważniejsze jest ograniczenie ilości działalności reglamentowanych" - powiedział.


Według Ambrozika, ważna jest też zapowiadana przez rząd rezygnacja z zezwolenia na budowę i uproszczenie procedur budowlanych. Jednak najpierw na terenie całego kraju powinny zostać uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym wypadku zniesienie pozwoleń na budowę oznaczałoby samowolę budowlaną.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK