| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w uldze na dzieci od 2015 r.

Zmiany w uldze na dzieci od 2015 r.

Podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2015 r., Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że rząd musi zachęcać do posiadania dzieci. Narzędziem do tego mają być zmiany w uldze na dzieci, które będą obowiązywać już w 2015 r.

"Przez zapowiadane zmiany zwiększamy efektywnie kilkukrotnie tzw. kwotę wolną od podatku dla mających dzieci. Zmiany w uldze na dzieci to element polityki prorodzinnej państwa, instrument wspierania dzietności, który jest bardzo ważny" - zaznaczył.

Według Szczurka na zmianach skorzysta ponad milion rodzin, w których wychowuje się około dwóch milionów dzieci. Minister przekonywał, że proponowane przez rząd zmiany poprawią sytuację rodzin wielodzietnych, a szczególnie rodzin o niskich dochodach, ale tez obniżą klin podatkowy i tym samym będą impulsem aktywizacyjnym i zachętą do wyjścia z szarej strefy. "Rodzina z trójką dzieci i z dochodem 65 tysięcy złotych rocznie nie zapłaci ani grosza podatku dochodowego" - podkreślił.

Przewodnik po zmianach przepisów III-IV kwartał 2014 r

Minister przypomniał, że projekt ustawy wprowadzający rozwiązania w zakresie ulgi na dzieci został tydzień temu przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynął już do Sejmu.

Chodzi o projekt podwyższający o 20 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. Oprócz zwiększenia odpisu zmiany pozwolą wykorzystać pełną kwotę ulgi osobom najmniej zarabiającym.

Zwrócił uwagę, że zmiany przyjęte już przez rząd to "tylko pierwszy krok". "Bo kolejny zapowiedziała w swym expose pani premier Ewa Kopacz. Jednym z nich jest zapewnienie miejsca w budżecie na zwiększenie dotacji na budowę żłobków o 50 mln zł, już teraz w tym budżecie, który dziś właśnie prezentuję" - wskazywał minister.

Wyższa ulga podatkowa na trzecie i kolejne dziecko

Szczurek mówił również m.in. o tym, że w projekcie ustawy budżetowej nakłady na oświatę i wychowanie zaplanowano prawie 45 mld zł. Zwrócił uwagę, że jest to wzrost o ponad 710 mln zł w porównaniu z rokiem bieżącym. "Znaczące środki zostaną także przeznaczone na kontynuację działań służących upowszechnianiu wychowania przedszkolnego - ponad 1 mld 600 mln zł - oraz zapewnieniu bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów ćwiczeniowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów" - mówił minister.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK