| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 9 października 2014 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 8 %

Od 9 października 2014 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 8 %

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 8 października 2014 r., od 9 października 2014 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP spada do poziomu 3,00%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 8,00% (od 4 lipca 2013 r. było to 10%). Obniżone odsetki wynoszą od 9 października 2014 r. 6%. Zgodnie z ordynacją podatkową odsetki podatkowe już niższe być nie mogą.

To dziewiąta kolejna obniżka stóp NBP (poprzednia miała miejsce  3 lipca 2013 r. - ze skutkiem od 4 lipca 2013 r.) i jednocześnie stawki odsetek podatkowych.

Zgodnie z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek od zaległości podatkowych obliczana jest jako suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP oraz 2%, z zastrzeżeniem, iż stawka ta nie będzie może być niższa, niż 8%.

Dlatego też przy ustaleniu stopy lombardowej NBP na poziomie 3,00 %, stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi od 9 października 2014 r. 8,00%.

Z wyżej cytowanego przepisu i aktualnej wysokości podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP wynika, że nawet jeżeli w przyszłości Rada Polityki Pieniężnej obniży jeszcze poziom tej stopy - stawka odsetek od zaległości podatkowych już nie spadnie.

Spadają stopy procentowe NBP

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Spada także od 4 lipca 2013 r. (z 7,50 % do 6% ) stawka tzw. obniżonych odsetek od zaległości podatkowych, która wynosi 75% zwykłej stawki.

Zgodnie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki, o której mowa w § 1.

Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Jednak trzeba pamiętać, że tych obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji:
1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tabela odsetek od zaległości podatkowych

Obwieszczenie Ministra Finansów w tej kwestii zostanie wydane najprawdopodobniej jeszcze w październiku 2014 r. i ogłoszone w Monitorze Polskim ale bez względu na to obwieszczenie i termin jego publikacji od 9 października 2014 r. mamy nowe wysokości stawek odsetek od zaległości podatkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »