| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Ostatnio głośno komentowana jest nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT wprowadzająca regulację dotyczącą opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) jak również kwestie związane z terminem wejścia jej w życie. Celem wprowadzenia regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Zagraniczne spółki kontrolowane

Zgodnie z nowelizacją, za zagraniczne spółki kontrolowane uznawane są w szczególności, spółki:

  • mające siedzibę w tzw. raju podatkowym,
  • mające siedzibę w państwie z którym nie została zawarta przez Polskę lub UE umowa międzynarodowa stanowiąca podstawę do wymiany informacji w sprawach podatkowych,
  • inne niż powyższe spółki, w której polski podatnik: (i) posiada co najmniej 25% udziałów przez okres co najmniej 30 dni, (ii) co najmniej 50% przychodów tej spółki pochodzi z tzw. źródeł pasywnych (m.in. odsetki, prawa autorskie, należności licencyjne itp.), i (iii) co najmniej jedno z tych źródeł jest w tym państwie opodatkowane stawką podatkową niższą o co najmniej 25% od stawki podatku obowiązującej w Polsce (tj. stawką 14,25% lub niższą) lub podlega wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania.

Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku - kontrolowane spółki zagraniczne (CFC)

Wyłączenia

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nowe regulacje nie będą miały zastosowania w szczególności gdy:

  • przychody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 250 000 euro;
  • zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim UE lub w państwie należącym do EOG i prowadzi rzeczywistą działalność w tym państwie;
  • zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie UE lub EOG i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów, a dochody ze źródeł pasywnych nie przekraczają 10 % całości jej przychodów, oraz istnieje podstawa prawna z umowy do wymiany informacji podatkowych pomiędzy Polską a państwem rezydencji spółki.

Dodatkowe obowiązki administracyjne

Ustawa nakłada ponadto na podatników dodatkowe obowiązki o charakterze administracyjnym (prowadzenie rejestru zagranicznych spółek, złożenie zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej, prowadzenie ksiąg spółek zagranicznych na podstawie polskich przepisów). Prowadzone ewidencje i rejestry należy udostępnić organom podatkowym lub skarbowym z ciągu 7 dni od zgłoszenia przez nich takiego żądania.

Podatek od kontrolowanych spółek zagranicznych od 1 stycznia 2015 r.

Jak się przygotować do zmian?

Niewątpliwie wejście w życie nowych przepisów prawdopodobnie skłoni podatników do weryfikacji i ewentualnie reorganizacji obecnej struktury biznesowej. W konsekwencji, prawdopodobnie podejmowane działania będą miały na celu przygotowanie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej, że powiązane spółki zagraniczne nie zostały objęte przepisami o CFC, ewentualnie przeniesienie działalności do innych jurysdykcji podatkowych.

Kiedy można spodziewać się wejścia w życie przepisów?

Aktualnie trwają prace nad przyśpieszoną zmianą przepisów dotyczących terminu wejścia w życie regulacji o CFC. W chwili obecnej ostateczny termin wejścia w życie przepisów nie jest jeszcze znany.


Izabela Sadlik, starsza konsultantka w Accreo, aplikantka radcowska

Tomasz Koterbski, konsultant w Accreo


Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Źródło:

Accreo

Zdjęcia

nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT, opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)
nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT, opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK