| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wynagrodzenie za pracę w soboty – zmiany w Kodeksie pracy

Wynagrodzenie za pracę w soboty – zmiany w Kodeksie pracy

Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące pracy w soboty, będą korzystne dla pracowników - uważają eksperci Konfederacji Lewiatan. Plusy nowelizacji wynikają z tego, iż dodatkowe wynagrodzenie za spędzanie soboty w pracy wpłynie na wyższe wynagrodzenie.

Chodzi o projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez posłów PO, którym Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu.

Zgodnie z propozycją zmian w dniu wolnym od pracy (chodzi przede wszystkim o sobotę) pracownikowi przysługiwałby na jego wniosek, lub w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego, dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Wynagrodzenie za pracę w soboty i święta - nowelizacja kodeksu pracy

Podczas konferencji prasowej (16 października) ekspertka prawa pracy Konfederacji Lewiatan Grażyna Spytek-Bandurska wyraziła opinię, że jest to bardzo dobra inicjatywa, na której zyskają głównie pracownicy.

"Na wprowadzeniu tych zmian zyskają przede wszystkim pracownicy, gdyż nastąpi wyrównanie ich sytuacji prawnej. Obecnie osoby, którym przyjdzie pracować w sobotę są w świetle prawa gorzej traktowane, ponieważ ich pracodawca ma obowiązek wyłącznie oddać im dzień wolny" - mówiła. "W nadzwyczajnych sytuacjach pracodawcy nie mają - zgodnie z prawem - możliwości zrekompensować im tego dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych" - dodała.

Tymczasem - powiedziała - zupełnie inne zasady regulują pracę w niedzielę lub święta. W takich wypadkach pracownicy mają możliwość wyboru - dnia wolnego lub dodatku za nadgodziny.

"Projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada wyrównanie tej sytuacji. Liczymy na zrozumienie problemu i (na to), że projekt będzie dalej procedowany" - podkreśliła.

Ekspertka Lewiatana poinformowała również, że podczas prac nad projektem jej organizacja przedstawi propozycję poprawki. "Chodzi o to, aby rozważyć możliwość wypłaty dodatku za nadgodziny w układzie miesięcznym, a nie na koniec okresu rozliczeniowego, który może być dłuższy niż miesiąc i wynosić trzy, cztery miesiące, bądź nawet dłużej" - wskazała. "Comiesięczne rozliczanie dodatku za nadgodziny jest łatwiejsze i prostsze, a pracownik nie musi czekać aż skończy się okres rozliczeniowy" - dodała.

Od samego początku projekt zmian w Kodeksie pracy budzi sprzeciw m.in. związków zawodowych. Podczas niedawnego zjazdu NSZZ Solidarność w Bielsku Białej związkowcy przyjęli stanowisko, w którym wskazali, iż zezwolenie na płacenie za dzień wolny na wniosek pracownika w praktyce doprowadzi do pracy przez sześć dni w tygodniu. Według związkowców z "S" pracodawcy będą wymuszali na pracownikach, by wnosili o zapłacenie za przepracowany wolny dzień.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK