| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie najmu i dzierżawy - MF zastanowi się nad interpretacją

Opodatkowanie najmu i dzierżawy - MF zastanowi się nad interpretacją

Wiceminister finansów Janusz Cichoń zapewnił, że jego resort przeprowadzi analizę stosowania różnych stawek opodatkowania umów najmu i dzierżawy oraz pouczy urzędy skarbowe, w jakich przypadkach mają stosować podatek ogólny - 19 proc., a w jakich niższy - 8,5-proc. ryczałt.

Z pytaniem, kiedy najemcy i dzierżawcy powinni rozliczać się z fiskusem na podstawie zryczałtowanego podatku od osób fizycznych w wysokości 8,5 proc., a kiedy na zasadach ogólnych płacąc podatek 19-proc. zwróciła się do Ministerstwa Finansów na środowym posiedzeniu Sejmu posłanka Krystyna Kłosin (PO).

Jak powiedziała, do jej biura poselskiego wpłynęło kilka pytań w tej sprawie, w których obywatele wyrażali swoje wątpliwości dotyczące opodatkowania umów najmu lokali. "Wynajem lokali stanowi bardzo często dodatkowe źródło dochodu dla obywateli. Jest to umowa odpłatna i rozciągnięta w czasie, a dochód z niej płynący jest dość znaczny. To powoduje, że niektóre urzędy podatkowe uznają, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, pomimo że podatnik podjął decyzję, że będzie działał w ramach najmu prywatnego" - mówiła Kłosin. Dodała też, że zna różne interpretacje skarbówki w takich sprawach.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń, który odpowiadał na wątpliwości posłanki, wyjaśnił, że ustawa o podatku dochodowym wymienia jako odrębne źródła przychodów: pozarolniczą działalność gospodarczą oraz najem i dzierżawę.

"Przychody z najmu i dzierżawy opodatkowane są na zasadach ogólnych, jako oddzielne źródła przychodów. Jeśli osoby fizyczne osiągają tego rodzaju przychody, mogą wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeśli te umowy nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej" - mówił.

Jak mówił, warunkami uznania działalności za gospodarczą (pozarolniczą) są : "zarobkowy charakter działalności, prowadzenie jej we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły". Cichoń przyznał, że są to "przesłanki generalne", które zawsze wymagają indywidualnego podejścia do poszczególnych przypadków.

"Warto zwrócić uwagę, że jeżeli najem i dzierżawa są podstawą działalności gospodarczej lub są z nią związane, to zawsze muszą być zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej (i rozliczane według stawki 19-proc. - PAP). Jeśli w ramach działalności gospodarczej są prowadzone remonty, wyposażanie lokali, ponoszone są koszty związane z ich funkcjonowaniem i obsługą, także obsługa umów i klientów, to ma to znamiona działalności gospodarczej i wtedy trudno sobie wyobrazić, że możemy zgadzać się na 8,5-procentową stawkę ryczałtową - wyjaśnił.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak sam przyznał, granica naliczania niższej lub wyższej stawki opodatkowania "jest cienka". Dlatego - zapowiedział - resort finansów przeanalizuje ten problem i sprecyzuje, jak stosować regulacje podatkowe dot. najmu i dzierżawy. "Przyjrzymy się takim przypadkom i jeśli uznamy, że rzeczywiście mamy do czynienia z brakiem jednolitości podejścia administracji podatkowej, wydamy stosowną interpretację" - zapewnił.

Dodał, że jeśli MF uzna, że taka interpretacja nie jest konieczna, to wyśle do wszystkich urzędów skarbowych zwykłą informację, jak rozliczać takie umowy i w jakich przypadkach zezwalać na stosowanie niższej stawki podatkowej.

Podatnikom nie grozi natomiast likwidacja podatku zryczałtowanego 8,5-proc. "Wprowadzenie ryczałtu ma pozytywny skutek dla budżetu państwa, bo Polacy zaczęli ujawniać i rejestrować umowy najmu, a także płacić podatki. Przy wysokich stawkach od tego opodatkowania uciekali" - podkreślił Cichoń. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK