| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą od 1 stycznia 2015 r. opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19% - przewiduje nowelizacja ustaw PIT i CIT.

W dniu 16 września 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 26 sierpnia 2014 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kluczową zmianą wynikającą z powyższych przepisów jest fakt, iż zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19%. Powyższe przepisy – mimo błędów proceduralnych, do których doszło w trakcie procesu legislacyjnego – najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.

Informacja zawarta na stronie internetowej prezydenta pokrótce wyjaśnia przyczyny uchwalenia nowych przepisów - „Pierwszy (powód) to uszczelnienie systemu podatkowego oraz zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.” Należy wysnuć więc jednoznaczny wniosek, iż przedmiotowa nowelizacja służy opodatkowaniu tych spółek zagranicznych, które zostały utworzone poza Polską jedynie w celach optymalizacyjnych.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Należy wskazać, jakie warunki musi spełniać spółka, aby była ona objęta opodatkowaniem. Ustawa przede wszystkim wprowadza definicję legalną spółki zagranicznej, która oznacza osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej oraz spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, które nie posiadają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto przepisy dotyczące CFC będą miały zastosowanie do tych podmiotów, w których polski podatnik posiada - pośrednio lub bezpośrednio - co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25 % głosów w organach kontrolnych bądź stanowiących albo 25% udziałów, z którymi związane jest prawo do uczestniczenia w zyskach tej spółki.

Oprócz tego, za CFC uznany będzie podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, który jest publikowany w rozporządzeniu wydawanym przez ministra finansów. Za CFC będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Jakie będą zmiany w polityce podatkowej

Niektóre spółki będą zwolnione z opodatkowania. Będą to te, których roczne przychody nie przekroczą kwoty odpowiadającej 250 000 euro oraz te, które prowadzą „rzeczywistą działalność gospodarczą” w państwach na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak warunki, od których będzie zależała ocena, czy spółka prowadzi działalność gospodarcza, czy nie, są mocno nieprecyzyjne i niejasne, co w przyszłości może stwarzać pole do nadużyć oraz poważnych wątpliwości interpretacyjnych.


Autor: Piotr Dobrowolski


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK