| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą od 1 stycznia 2015 r. opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19% - przewiduje nowelizacja ustaw PIT i CIT.

W dniu 16 września 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 26 sierpnia 2014 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kluczową zmianą wynikającą z powyższych przepisów jest fakt, iż zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19%. Powyższe przepisy – mimo błędów proceduralnych, do których doszło w trakcie procesu legislacyjnego – najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.

Informacja zawarta na stronie internetowej prezydenta pokrótce wyjaśnia przyczyny uchwalenia nowych przepisów - „Pierwszy (powód) to uszczelnienie systemu podatkowego oraz zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.” Należy wysnuć więc jednoznaczny wniosek, iż przedmiotowa nowelizacja służy opodatkowaniu tych spółek zagranicznych, które zostały utworzone poza Polską jedynie w celach optymalizacyjnych.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Należy wskazać, jakie warunki musi spełniać spółka, aby była ona objęta opodatkowaniem. Ustawa przede wszystkim wprowadza definicję legalną spółki zagranicznej, która oznacza osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej oraz spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, które nie posiadają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto przepisy dotyczące CFC będą miały zastosowanie do tych podmiotów, w których polski podatnik posiada - pośrednio lub bezpośrednio - co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25 % głosów w organach kontrolnych bądź stanowiących albo 25% udziałów, z którymi związane jest prawo do uczestniczenia w zyskach tej spółki.

Oprócz tego, za CFC uznany będzie podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, który jest publikowany w rozporządzeniu wydawanym przez ministra finansów. Za CFC będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Jakie będą zmiany w polityce podatkowej

Niektóre spółki będą zwolnione z opodatkowania. Będą to te, których roczne przychody nie przekroczą kwoty odpowiadającej 250 000 euro oraz te, które prowadzą „rzeczywistą działalność gospodarczą” w państwach na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak warunki, od których będzie zależała ocena, czy spółka prowadzi działalność gospodarcza, czy nie, są mocno nieprecyzyjne i niejasne, co w przyszłości może stwarzać pole do nadużyć oraz poważnych wątpliwości interpretacyjnych.


Autor: Piotr Dobrowolski


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK