| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe i sanitarno-weterynaryjne dla rolników, którzy na niewielką skalę wytwarzają i sprzedają produkty z własnych upraw i hodowli, zakłada projekt posłów PSL. Nowe regulacje mają spowodować wyjście takich rolników z "szarej strefy".

W związku z powyższym w projekcie zaproponowano zmianę w ustawie o PIT, zgodnie z którą za działalność rolniczą uznawano by również - pod pewnymi warunkami - produkcję powiązaną, polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Sprzedaż takich produktów musiałaby odbywać się na rzecz konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Poza tym rolnik do działalności przetwórczej nie mógłby nikogo zatrudniać, musiałby też prowadzić ewidencję sprzedaży.

Ponadto produkcja i sprzedaż przetwarzanych produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy bądź hodowli przez rolników byłaby uznana za działalność rolniczą niepodlegającą ustawie o działalności gospodarczej. Zaproponowano też zmianę w ustawie o bezpieczeństwie żywności, zgodnie z którą dla tego typu działalności niepotrzebne byłoby zatwierdzenie zakładu przez powiatowego inspektora sanitarnego.

Minister zdrowia miałby jednak określić w rozporządzeniu - w porozumieniu z ministrem rolnictwa - odpowiednie wymagania higieniczne w gospodarstwach rolnych prowadzących działalność powiązaną z działalnością rolniczą.

Zobacz wskaźnik: Podatek rolny w 2015 r.

"Przyjęcie powyższych rozwiązań wywoła pozytywne skutki społeczne polegające m.in. na ograniczeniu zjawiska +szarej strefy+ w prowadzeniu przez rolników działalności tego rodzaju oraz na zmniejszeniu bezrobocia na wsiach, a także na wykreowaniu i utrzymaniu bezpośrednich więzi między wytwórcą (...) a konsumentem" - podsumowano. (PAP)

mmu/ son/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK