REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015

Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015
Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC „Paying Taxes 2015” - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87 miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

Wyniki raportu wskazują, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 18 rocznych płatności podatku, poświęcając na to 286 godzin rocznie, podobnie jak miało to miejsce w dwóch poprzednich latach. Całkowita stopa podatkowa wynosi w tym roku dla Polski 38,7 % (w ubiegłym roku – 41,6%, jednak uwzględniając zmiany metodologiczne ubiegłoroczna całkowita stopa podatkowa wyniosła 38,5%). 

Autopromocja

„W tegorocznych wynikach obserwujemy względną stabilność polskiego systemu podatkowego. W ostatnim czasie wiele zmian zostało już w Polsce wprowadzonych, jak np. przejście na elektroniczny sposób składania deklaracji CIT  i z pewnością znajdą one odzwierciedlenie w kolejnej edycji raportu. Jednocześnie jednak widać konieczność dalszych prac nad rozwiązaniami, które sprawią że system prawny,  oraz idąca za nim praktyka działania, będą jeszcze bardziej przyjazne dla przedsiębiorców” - mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno - podatkowym w PwC.

„Kwestią, która wciąż wymaga zmian jest praktyka stosowania przepisów o zatorach płatniczych czy tak oczywista  - zdawałoby się sprawa - jak ujednolicenie wzoru deklaracji podatku od nieruchomości może być doskonałym przykładem. Warto jednak podjąć wysiłek wprowadzania dalszych zmian, gdyż efektem będzie nie tylko awans w rankingu Paying Taxes, ale przede wszystkim stymulacja przedsiębiorczości w naszym kraju".

Awans Polski ze 113 na 87 pozycję wynika zarówno z korzystnych  zmian w polskim systemie podatkowym, jak i w dużym stopniu z modyfikacji metodologii badania, przyjętej przez Bank (m.in. w postaci uaktualnienia danych o PKB przyjętych dla rozliczeń podatkowych spółki). Nie zmieniły się natomiast podstawowe wskaźniki badane w raporcie – zarówno ilość czasu poświęconego na rozliczenia podatkowe oraz liczba dokonywanych płatności. Polska notuje zatem lekki wzrost efektywnej stopy podatkowej, co jest spowodowane wzrostami w podatkach i opłatach lokalnych.

Warto także pamiętać, że bieżący raport odzwierciedla stan prawny obowiązujący w 2013 r, a zatem nie uwzględnia części przeprowadzonych od tego czasu w prawie podatkowym zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Wskaźniki i stawki

Polska na tle Europy Środkowo – Wschodniej

Na tle regionu Europy Środkowo – Wschodniej, Polska cechuje się obecnie niższą od średniej efektywną stopą podatkową (38,7 % versus 41%) ale dłużej zajmuje nam płacenie podatków (średnia 176 godzin wobec 286 w Polsce). Na firmę modelową w Polsce przypada także więcej płatności, gdyż średnia dla naszego regionu wynosi tylko 12,3. Biorąc pod uwagę, że w 2011 Polska zajmowała 127 miejsce w rankingu (z 29 płatnościami, zaangażowaniem czasowym równym 296 godzin i efektywnej stawce podatkowej 43,6 %) polski system podatkowy wykazuje tendencję do usuwania barier administracyjnych.

„Ostatnie dwa lata przyniosły szereg  zmian uproszczających i usprawniających przepływy pieniężne, których celem było ułatwienie prowadzenia działalności. Jako przykład można podać przepisy mające na celu likwidację tzw. zatorów płatniczych, które wciąż jednak wymagają dalszych prac nad ich stosowaniem” – mówi Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC. „Warto również wspomnieć zmiany w VAT mające na celu uproszczenie korzystania z ulgi na złe długi, a także częściowe zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dokonano również istotnych modyfikacji w fakturowaniu, a także wprowadzono możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz zliberalizowano przepisy dotyczące e-faktur w zakresie akceptacji ich przesyłania w tej formie przez nabywcę”. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Informacje o spółce modelowej

Dla celów raportu stworzono konstrukcję spółki modelowej - jest to polska spółka z o.o., która zaczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 r. i prowadzi ją w Warszawie. Spółka posiada w 100% kapitał polski, jest własnością 5 osób fizycznych. Produkuje doniczki do kwiatów i sprzedaje kontrahentom. detalicznym. Dokonuje wyłącznie transakcji krajowych. Posiada 60 pracowników, polskich rezydentów podatkowych. Posiada majątek w postaci dwóch działek, 1 budynku, maszyn, sprzętu biurowego, komputerów i 2 ciężarówek (jedna w ramach leasingu). Spółka modelowa korzysta wyłącznie z takich przywilejów podatkowych, na które wpływ ma jej rozmiar lub okres prowadzenia działalności. Obrót  wnosi1,050  x PKB (według danych z 2012 r.). W pierwszym roku działalności spółka wykazała stratę. W drugim roku sprzedała jedną z posiadanych działek.

Pełna treść raportu Paying Taxes 2015

Informacje o Grupie Banku Światowego
Grupa Banku Światowego jest jednym z największych na świecie źródeł finansowania i wiedzy dla krajów rozwijających się. W jej skład wchodzi pięć ściśle powiązanych ze sobą instytucji: Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycyjnych (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID). Każda z tych instytucji odgrywa inną rolę w misji, jaką jest walka z ubóstwem i poprawa standardu życia mieszkańców krajów rozwijających się. Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.worldbank.org, www.miga.org i www.ifc.org.

Informacje o PwC

PwC współtworzy ze swoimi klientami poszukiwaną przez nich wartość biznesową. Jesteśmy siecią firm działającą w 157 krajach. Zatrudniamy blisko 195 tysięcy osób dostarczających  naszym klientom  najwyższą jakość w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego. Dowiedz się więcej na www.pwc.pl.

Nazwa PwC odnosi się do sieci firm PwC i/albo jednej lub kilku firm członkowskich, z których każda jest odrębną i niezależną osobą prawną. Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.pwc.com/structure.

©2014 PricewaterhouseCoopers. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA