REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą w tym tygodniu zajmie się Sejm. Projekt przewiduje też m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

"W noweli ustawy o Służbie Celnej są dwa istotne elementy: w obszarze Służby Celnej z punktu widzenia obywatela najważniejsze jest tzw. jedno okienko rozliczeniowe cła i akcyzy. Dzisiaj jest tak, że w zależności od tego, gdzie dokonujemy operacji obrotu za granicą, bądź obrotu wyrobem akcyzowym musimy zapłacić daninę we właściwym województwie na właściwy rachunek Izby Celnej.

Autopromocja

W momencie wejścia w życie tej ustawy od 1 kwietnia 2015 r. będzie tylko jedno okienko: rachunek Izby Celnej w Krakowie, która będzie pełniła funkcję centrum rozliczeń. Jest to również związane z realizacją programu e-cła i wprowadzeniem centralnego systemu rozliczeń podatków z akcyzy i cła. To nam umożliwi też stworzenie centrum obsługi wierzyciela i wszystkich długów, którego zadania będzie wykonywała część osób z Izby Celnej w Szczecinie" - powiedział PAP wiceminister finansów Jacek Kapica.

Według wiceszefa MF nowela wprowadza także zmiany dotyczące bezpieczeństwa funkcjonariuszy celnych.

Uproszczenie przepisów w zakresie akcyzy w 2015

"Istotne są elementy zapewniające bezpieczeństwo funkcjonariuszy celnych w kontekście tego, z czym mieliśmy do czynienia ostatnio, czyli prób prawnego zastraszania funkcjonariuszy, którzy realizują zadania związane z zatrzymaniem nielegalnie działających automatów do gier" - wskazał Kapica.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówił, "jeżeli będzie złożony tzw. subsydiarny akt oskarżenia (czyli quasi-prywatny) przeciw funkcjonariuszowi do sądu, to funkcjonariusz ten nie będzie obligatoryjnie zawieszany w pełnieniu obowiązków". "To dyrektor Izby będzie decydował - zależnie od okoliczności - czy zastosuje ten środek, czy nie. Podobne rozwiązania wprowadzono wcześniej do ustawy o Policji, gdy mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Ponadto ustawa wprowadza rozwiązanie na okoliczność, gdyby się ex post okazało, że funkcjonariuszowi celnemu zlecono zadanie niezgodne z prawem, nie będzie on ponosił za to konsekwencji" - wyjaśnił Kapica.

"Mamy nadzieję, że to też zapewni bezpieczeństwo celników" - zadeklarował.

Akcyza 2015 - faktury i fakturowanie

Projekt noweli ustawy o Służbie Celnej oraz ustawy o urzędach i izbach skarbowych odnosi się także do kwestii wyliczania wysokości tzw. uposażenia chorobowego celników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Po zmianach ma to być 80 proc. wynagrodzenia, a nie jak obecnie 100 proc. Zaznaczono w nim jednak, że "w określonych sytuacjach, wskazanych w ustawie, funkcjonariusz celny będzie miał prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100 proc.".

Ponadto zgodnie z projektem funkcjonariusze celni, pełniący służbę w oddziałach granicznych lub kierowani do takich oddziałów, będą mogli być poddawani badaniom psychofizycznym. Celnicy pełniący służbę w oddziałach granicznych oraz w komórkach zwalczania przestępczości, nie będą mogli korzystać "z prywatnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, które umożliwiają porozumiewanie się na odległość". Zgodnie z projektem funkcjonariusze celni będą mogli korzystać z takich urządzeń w celach pozasłużbowych pod warunkiem, że urządzenia te zostaną wcześniej zgłoszone.

Projektowane zmiany przewidują, że celnicy uzyskają prawo do prowadzenia na przejściach granicznych niektórych kontroli, obecnie leżących w gestii Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zgodnie z projektem celnicy oraz osoby zatrudnione w Służbie Celnej będą składać informacje o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nimi wspólne gospodarstwo domowe.

Akcyza na papierosy

Jak powiedział Kapica, w obszarze zmiany ustawy o urzędach i izbach skarbowych, "główną zmianą jest konsolidacja procesów pomocniczych w izbie skarbowej, czyli przekształcenie izby i podległych urzędów skarbowych w jedną jednostkę budżetową na poziomie województwa, która będzie odpowiadała za zarządzanie kadrami, finansami, zakupami, obsługą administracyjną". "W ten sposób część osób realizująca dotychczas te zdania w urzędach, będzie mogła być skierowana po przeszkoleniu do obsługi podatników. Oczywiście postępowanie w organie pierwszej instancji pozostaje na poziomie urzędu skarbowego, w organie odwoławczym na poziomie Izby Skarbowej z zapewnieniem niezależności organu pierwszej instancji, kompetencjami naczelnika w stosunku do podwładnych sobie pracowników i zakazem ingerencji w indywidualne sprawy dyrektora izby skarbowej" - dodał wiceszef MF. (PAP)

mww/ son/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA