| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT jest jednym z priorytetów resortu finansów w przyszłym roku - mówił 15 grudnia 2014 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas konferencji "Ułatwienia dla biznesu 2015+". Rząd liczy, że w styczniu Sejm zajmie się projektem w sprawie rozszerzenia procedury odwróconego VAT na kolejne towary.

Dodał, że ustawą deregulacyjną wprowadzono też kilkadziesiąt zmian w przepisach akcyzowych, a jedną z najważniejszych jest instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA). "Wprowadziliśmy ją w ślad za wiążącą informacją taryfową w obrocie celnym, aby zapewnić także bezpieczeństwo w obrocie akcyzowym" - powiedział. Dodał, że wydawanie WIA będzie zadaniem Izby Celnej z Wrocławia. "Jest przygotowana, żeby od początku stycznia tę usługę świadczyć" - oświadczył Kapica.

Komplet Podatki 2015

WIA ma umożliwić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, uzyskanie na ich wniosek w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. WIA będzie wydawana w formie decyzji, bezterminowo, ale utraci ważność w przypadku takiej zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie akcyzy, w wyniku której stanie się niezgodna z tymi przepisami.

Kapica przypomniał, że prawie rok temu MF podpisało z PwC porozumienie ws. badań satysfakcji klienta. Zgodnie z ich wynikami, firmy doceniają probiznesowe podejście Służby Celnej do przedsiębiorstw zaangażowanych w operacje celne. Niemniej 29 proc. uważa, że częstym problemem jest odnalezienie odpowiednich wyjaśnień MF, a dla 22 proc. zrozumienie tych instrukcji. (PAP)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK