| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT jest jednym z priorytetów resortu finansów w przyszłym roku - mówił 15 grudnia 2014 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas konferencji "Ułatwienia dla biznesu 2015+". Rząd liczy, że w styczniu Sejm zajmie się projektem w sprawie rozszerzenia procedury odwróconego VAT na kolejne towary.

Dodał, że ustawą deregulacyjną wprowadzono też kilkadziesiąt zmian w przepisach akcyzowych, a jedną z najważniejszych jest instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA). "Wprowadziliśmy ją w ślad za wiążącą informacją taryfową w obrocie celnym, aby zapewnić także bezpieczeństwo w obrocie akcyzowym" - powiedział. Dodał, że wydawanie WIA będzie zadaniem Izby Celnej z Wrocławia. "Jest przygotowana, żeby od początku stycznia tę usługę świadczyć" - oświadczył Kapica.

Komplet Podatki 2015

WIA ma umożliwić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, uzyskanie na ich wniosek w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. WIA będzie wydawana w formie decyzji, bezterminowo, ale utraci ważność w przypadku takiej zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie akcyzy, w wyniku której stanie się niezgodna z tymi przepisami.

Kapica przypomniał, że prawie rok temu MF podpisało z PwC porozumienie ws. badań satysfakcji klienta. Zgodnie z ich wynikami, firmy doceniają probiznesowe podejście Służby Celnej do przedsiębiorstw zaangażowanych w operacje celne. Niemniej 29 proc. uważa, że częstym problemem jest odnalezienie odpowiednich wyjaśnień MF, a dla 22 proc. zrozumienie tych instrukcji. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK