| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatnik, który dokonuje sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia, ma obowiązek bez wezwania zapłacić 10 proc. podatku od przychodu. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.

Do NSA trafiła skarga kasacyjna kwestionująca wyrok dotyczący zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości. Podatnicy będący małżonkami zbyli prawo użytkowania wieczystego i nie zapłacili 10 proc. podatku od sprzedaży. Organom podatkowym nie umknął jednak ten fakt i zaczęły domagać się zapłaty podatku wraz z odsetkami.

Z tym nie zgadzali się podatnicy. W ich ocenie nie była to sprzedaż nieruchomości, a zbycie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przeniesienie własności użytkowania wieczystego zostało dokonane w związku z powierniczym nabyciem na zlecenie ostatecznego nabywcy.

Z tym stanowiskiem nie zgodziły się ani organy podatkowe, ani sąd I instancji, do którego trafiła skarga podatników. Racji skarżącym nie przyznał również NSA. Oddalając skargę kasacyjną małżonków, potwierdził, że zbycie, jakiego dokonali, było sprzedażą nieruchomości. Jak zauważył sąd, w ramy prowadzonej przez jednego z małżonków działalności, do jakiej chcieli oni zakwalifikować sporną czynność, nie był wpisany ani powierniczy zakup nieruchomości, ani też obrót nieruchomościami. W związku z tym podatnicy nie mogą twierdzić, iż zbyli nieruchomość w ramach prowadzonej przez jedno z nich działalności. A skoro tak – to zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 skarżący powinni zapłacić podatek w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu. I jeżeli podatnicy nie złożą oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanej kwoty na cele mieszkaniowe, muszą bez wezwania wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt SK1333/04.
 Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK