| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia VAT zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, którym ma zająć się rząd. Mechanizmem odwróconego obciążenia zostaną objęte telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier. Zmiany miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.

Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015    

Podatki 2015 - komplet

Głównym celem przygotowanego przez resort finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, jest walka z oszustami podatkowymi. Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział PAP w poniedziałek, że zmiany mają ułatwić walkę z przestępczością podatkową.

"Część przepisów tego projektu dotyczy zwalczania nadużyć podatkowych szczególnie w obrocie elektroniką i złotem. Jeżeli chcemy utrzymywać podatki na niskim poziomie lub chcemy je obniżać to muszą być płacone powszechnie. Stąd zwalczanie przestępstw i nadużyć podatkowych jest ciągłą pracą, której jednym z elementów jest przygotowany przez nas projekt nowelizacji ustawy o VAT" - powiedział szef resortu finansów.

Propozycje MF zakładają m.in. rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia, w którym podatek zamiast sprzedawcy rozlicza nabywca. Do listy zostaną dopisane m.in. telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier.

Dłuższy termin na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO)

Zgodnie z propozycją resortu finansów, wprowadzony ma być obowiązek sporządzania informacji podsumowujących, które będą składane przez sprzedawców towarów objętych mechanizmem odwrotnego VAT.

Ponadto - według projektu - solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług obejmie podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.

Projekt przewiduje też wprowadzenie zmian w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających podatkowi VAT), w tym możliwości uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu określenia proporcji podatku podlegającego odliczeniu u takich podatników. MF zaproponowało również wprowadzenie zmian w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Projekt przewiduje, że nowe regulacje miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r. (PAP)

rbk/ mmu/ drag/

Zadaj pytanie na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK