| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy walcząc o podwyżki zyskają więcej uprawnień

Celnicy walcząc o podwyżki zyskają więcej uprawnień

Celnikom zostaną przywrócone czynności operacyjno-rozpoznawcze. Będą też mogli zatrzymywać osoby, jak w postępowaniach karnych - dowiedziała się GP.


ZMIANA PRAWA

Gazeta Prawna dotarła do założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, który w kwietniu ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Projektowane w założeniach rozwiązania dotyczą zarówno zmian dla podatników, jak i funkcjonariuszy. W sferze ułatwień dla podmiotów ma zostać wdrożony jednolity trybu postępowania przy wydawaniu pozwoleń na stosowanie ułatwień i uproszczeń w prawie celnym, łączący elementy postępowania w sprawach celnych i kontroli celnej. Zostanie także stworzony jednolity tryb kontroli towarów sprawowanych przez Służbę Celną.

Funkcjonariusze celni mają zyskać więcej uprawnień. Poza zmianą kompetencji szefa Służby Celnej oraz stworzeniem wewnętrznej inspekcji w służbie, celnikom mają zostać przywrócone uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Ma także zostać wprowadzona możliwość zatrzymywania osób w trybie i na zasadach określonych w przepisach kodeksu postępowania karnego. Zostanie także opracowany szczegółowy plan awansu i wynagradzania, a także doszkalania dla celników.

Co na to celnicy? Na razie próbują wywalczyć obiecane przez rząd w styczniu 500 zł podwyżki na każdy etat. Porozumienie Białostockie wystosowało do premiera Donalda Tuska kolejne pismo z prośbą o potwierdzenie, że obietnice rządowe są aktualne i zostaną zrealizowane. Celnicy oczekują też odpowiedzi na pytanie, kiedy zostaną zrealizowane. Wątpliwości co do realizacji tych postulatów powstały po spotkaniu celników z szefem Służby Celnej Jackiem Kapicą, który stwierdził, że nie ma wiedzy na temat finansowania zapowiedzianych podwyżek.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor. pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »